19. května 2016 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf francouzských zpravodajců: Víme, že teroristé chystají nové útoky

Francouzská policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská policie - ilustrační foto | foto: Reuters

PAŘÍŽ Dolní komora francouzského parlamentu, Národní shromáždění, schválila dvouměsíční prodloužení výjimečného stavu platícího v zemi od listopadových teroristických útoků. Vláda chce výjimečný stav využít při zajištění bezpečnosti fotbalového šampionátu Euro 2016 a cyklistického závodu Tour de France.

Podle ředitele francouzské zpravodajské služby DGSI Patricka Calvara teroristé chystají další sérii bombových útoků. „Francie je jednoznačně nejohroženější a my víme, že teroristé z IS chystají nové útoky,“ řekl parlamentu Calvara. Vážnost situace navíc podtrhuje fakt, že varování šéfa DIGS bylo zveřejněno, což není podle agentury Reuters běžné.

Senát již opatření schválil a výjimečný stav tak bude v zemi platit do 26. července. Na jeho základě může kupříkladu policie i bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění. Od listopadových atentátů hlídkují v ulicích vedle policistů i ozbrojení vojáci.

Calvary pronesl svá slova necelý měsíc před začátkem mistrovství Evropy ve fotbale. To se bude hrát v devíti městech napříč celou Francií. Ohrožena tak mohou být kromě Paříže města jako Marseille, Lyon nebo Bourdeaux.

Opatření vadí ochráncům lidských práv, kteří v něm vidí ohrožení demokracie. Výjimečný stav platí od teroristických atentátů, při nichž 13. listopadu v Paříži zemřelo 130 lidí. Původně měl skončit 26. února, ale deset dní před tím schválil parlament žádost vlády o tříměsíční prodloužení.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!