Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf francouzských zpravodajců: Víme, že teroristé chystají nové útoky

Tour de France

  16:27
PAŘÍŽ - Dolní komora francouzského parlamentu, Národní shromáždění, schválila dvouměsíční prodloužení výjimečného stavu platícího v zemi od listopadových teroristických útoků. Vláda chce výjimečný stav využít při zajištění bezpečnosti fotbalového šampionátu Euro 2016 a cyklistického závodu Tour de France.

Francouzská policie - ilustrační foto foto: Reuters

Podle ředitele francouzské zpravodajské služby DGSI Patricka Calvara teroristé chystají další sérii bombových útoků. „Francie je jednoznačně nejohroženější a my víme, že teroristé z IS chystají nové útoky,“ řekl parlamentu Calvara. Vážnost situace navíc podtrhuje fakt, že varování šéfa DIGS bylo zveřejněno, což není podle agentury Reuters běžné.

Francie mobilizuje. EURO proběhne za mimořádných bezpečnostních opatření

Senát již opatření schválil a výjimečný stav tak bude v zemi platit do 26. července. Na jeho základě může kupříkladu policie i bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění. Od listopadových atentátů hlídkují v ulicích vedle policistů i ozbrojení vojáci.

Calvary pronesl svá slova necelý měsíc před začátkem mistrovství Evropy ve fotbale. To se bude hrát v devíti městech napříč celou Francií. Ohrožena tak mohou být kromě Paříže města jako Marseille, Lyon nebo Bourdeaux.

Opatření vadí ochráncům lidských práv, kteří v něm vidí ohrožení demokracie. Výjimečný stav platí od teroristických atentátů, při nichž 13. listopadu v Paříži zemřelo 130 lidí. Původně měl skončit 26. února, ale deset dní před tím schválil parlament žádost vlády o tříměsíční prodloužení.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - MECHANIK (40.-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč