Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Šéf gestapa byl pohřben na židovském hřbitově

Svět

  12:34aktualizováno  13:47
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Šéf německého Gestapa a jeden z nejhledanějších válečných zločinců Heinrich Müller nezmizel po válce v Česku, ale je pohřben na berlínském židovském hřbitově. K takovém závěru údajně došel berlínský historik Johannes Tuchel, kterého cituje německý deník Bild.

Šéf německého gestapa Heinrich Müller. foto: ČTK

Podle Tuchela archivní dokumenty, které se mu podařilo nalézt jednoznačně potvrzují, že všechny pověsti o záhadném Müllerově zmizení a útěku přes hranice byly mylné. Jedna z hlavních stop při pátrání po Mülerovi přitom vedla i do Karlových Varů.

"Jeho tělo však bylo ve skutečnosti už v roce 1945 vhozeno do masového hrobu na židovském hřbitově v centru Berlína," uvedl Tuchel. Na základě nalezených archivních dokumentů tvrdí, že mrtvého Müllera objevilo už srpnu 1945 takzvané pohřební komando v provizorním hrobě u berlínského ministerstva letectví.

ČTĚTE TAKÉ:

Müller měl mít na sobě dokonce generálskou uniformu a v levé náprsní kapse i služební průkaz s fotografií. Členové pohřebního komanda však místo oznámení nálezu spojeneckým jednotkám tělo jen vyzvedli a vhodili do velkého masového hrobu, vybudovaném uprostřed židovského hřbitova. "Západní tajné služby pak po Müllerovi pátrali úplně špatným směrem," uvedl Tuchel.

Jednou z hlavních teorií, související s Müllerovým zmizením, totiž byla teorie o útěku šéfa gestapa za hranice, kde si změnil identitu. Agenti západních tajných služeb se dokonce zabývali i možností, že Müller byl po dobytí Berlína Rudou armádou převezen tajně do Česka. V létě 1949 měl být totiž jedním z agentů spatřen v Karlových Varech. I když informaci dodnes citují zahraniční agentury i historici, nikdy se jí nepodařilo věrohodně potvrdit. "Já jsem alespoň o ničem podobném nikdy neslyšel ani nečetl," řekl Lidovým novinám Jan Nedvěd, historik karlovarského muzea, který se zabývá poválečnými dějinami města.

Heinrich Müller

Heinrich Müller byl v letech 1939 až 1945 nejen šéfem německé tajné služby "Gestapo", ale i jedním z hlavních strůjců holocaustu. Je také považován za hlavního iniciátora přepadení rádiové stanice v Gliwici, které mělo nacistům posloužit jako záminka ke vpádu do Polska.

Na konci války byl Müller naposledy spatřen 1. května v Hitlerově berlínském bunkru, pak se po něm slehla zem.

Objev berlínského historika, který tvrdí, že místem posledního odpočinku nacistického zločince zůstává židovský hřbitov, každopádně vyvolal mezi německou židovskou komunitou zděšení.

"Pokud byl jeden z nejbrutálnějších nacistických sadistů pohřben na židovském hřbitově, je to nechutná a neslýchané. Pošlapává to památku obětí holocaustu," řekl deníku Bild Dieter Graumann, předseda Centrální rady Židů v Německu.

Autor: