Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Šéf Interpolu bral úplatky, dostal 15 let

Svět

  16:01
JOHANNESBURG/PRAHA - Nejvyšší odvolací soud v Pretorii poslal o víkendu za mříže bývalého šéfa jihoafrické policie a Interpolu Jackieho Selebiho. Potvrdil výrok soudu nižší instance, který někdejší eso policie uznal vinným z braní úplatků a vyměřil mu trest v podobě patnáctiletého vězení.

Usvědčený policejní šéf. Bývalý jihoafrický šéf Interpolu Jackie Selebi půjde na 15 let za mříže. foto: ČTK

Jedenašedesátiletý Selebi se prý krátce poté zhroutil a musel být převezen do nemocnice. „Každému je jasné, že to jen předstírá a že mu nic není,“ komentoval Selebiho náhlou nevolnost bezpečnostní expert Paul O’Sullivan, který sehrál v jeho zatčení a usvědčení klíčovou roli. „Měl by se sebrat a čelit verdiktu jako chlap,“ dodal. Selebiho právnička Wynanda Coetzeeová ale novináře ujišťovala o opaku. „Není na tom vůbec dobře. Máme o něj velikou starost. Nemůže chodit,“ citovala ji média.

Ta se v souvislosti s jeho případem jednoznačně shodla na tom, že se jihoafrické justici povedlo konečně z úplatků usvědčit i skutečně vysoce postaveného prominenta. Vedle zářivé kariéry u policie se totiž Selebi vyšvihl i v hierarchii vládní strany Africký národní kongres, v níž to z šéfa partajního dorostu dotáhl až na člena výkonného výboru. Byl rovněž poslancem parlamentu a před jmenováním šéfem Interpolu zastával pět let úřad velvyslance Jižní Afriky při OSN.

ČTĚTE TAKÉ:

Samotné obvinění znělo neuvěřitelně, natož když se provalilo, co všechno mu prokuratura klade za vinu. Selebi patřil k okruhu blízkých přátel prezidenta Thaba Mbekiho a evidentně na to dost spoléhal. Když se však potvrdilo, co se dlouhou dobu jen šuškalo, že totiž Selebi coby policejní šéf kryje jednoho z největších jihoafrických překupníků drog Glenna Agliottiho, dal od něj Mbeki ruce pryč. Za „ochranu“ měl Selebi dostávat platby v hotovosti, prý v hnědých obálkách. Celkem tak od Agliottiho inkasoval víc než 1,2 milionu randů (v přepočtu víc než tři miliony korun).

Výměnou za to měl Agliottiho mimo jiné varovat, že po něm jde britská policie. U soudu rovněž vyšlo najevo, že Selebi stál za rozpuštěním elitního útvaru detektivů jihoafrické policie s krycím názvem Škorpióni, který měl šetřit největší kauzy v čele s případy uplácení a zneužívání moci. Když loni vynášel soudce Meyer Joffe rozsudek, řekl: „Den co den spoléhá celá naše společnost na čestnost a zodpovědnost policistů a policistek... Už proto by se něco takového nemělo nikdy opakovat.“

Selebi se proti rozsudku odvolal, ale soudce Kenneth Mthiyane dal za pravdu soudu nižší instance. „Všechny důkazy a svědectví ve více než šestiset stránkovém spisu svědčí jednoznačně o tom, že obviněný přijímal úplatky,“ zdůvodnil Mthiyane verdikt. Když se v sobotu Selebi náhle zhroutil, měl pro to už zmiňovaný O’Sullivan jediné vysvětlení. „Jde o pokus a la Schabir Shaik,“ vysvětlil novinám The Mail and Guardian. Schabir Shaik býval ekonomickým poradcem prezidenta Jacoba Zumy. V roce 2005 byl usvědčen z korupce, ale z patnáctiletého vězení si odseděl jen dva roky, pak byl propuštěn ze „zdravotních důvodů“. To se prý snad v Selebiho případě nestane. „Jinak bychom mohli rovnou zavřít všechna vězení v zemi,“ dodal ironicky O’Sullivan.

Autor: