Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italská vláda dál podkopává důvěru v očkování. Rezignoval kvůli tomu šéf zdravotnického institutu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

ŘÍM/PRAHA Předseda přední italské výzkumné organizace Národní zdravotnický institut Walter Ricciardi ve středu rezignoval. Podle něj ho k tomu donutila „protivědecká“ politika vlády a primárně snaha politiků podkopat důvěru v nutná očkování dětí i dospělých.

„Představitelé vlády podporují nejen nevědecké, ale upřímně protivědecké pozice v oblasti mnoha záležitostí,“ uvedl pro deník Corriere della Sera profesor Ricciardi. 

Podle něj se totiž rozhodnutí vlády složené z krajně pravicové Ligy a Hnutí pěti hvězd nezakládají na faktech, čímž politici vystavují veřejnost zdravotním rizikům. Právě to prý Ricciardi odmítá tolerovat.

„Je jasné, že když místopředseda vlády říká, že on jako otec dítěte věří, že vakcíny jsou k ničemu a zbytečné, nejde o pozici založenou na faktech,“ sdělil italským médiím dnes již bývalý předseda Národního zdravotnického institutu s odkazem na vyjádření předsedy strany Liga Mattea Salviniho.

V roce 2017 předchozí italská vláda vydala nařízení, podle kterého musely být všechny děti v předškolním věku očkovány proti deseti hlavním chorobám, jako jsou tetanus, spalničky nebo dětská obrna.

Hnutí pět hvězd, které bylo tehdy v opozici, se pokusilo nařízení vlády změnit. Jeho zástupci tehdy tvrdili, že očkování jsou zbytečná a vláda jen podlehla tlaku farmaceutických firem. Na podobné vlně se vezla i Liga, jejíž představitelé opakovali nepotvrzenou hypotézu založenou na fámě, že vakcíny mohou u dětí způsobit autismus. Minulý rok pak tyto dvě strany zformovaly vládu.

Podle Ricciardiho se současná vláda rozhodla šířit řadu nevědeckých názorů a ignoruje fakta hned v několika odvětvích. „Opakování toho, že migranti přinášejí nemoci, je neopodstatněné a nutí (vědce a institut) k autocenzuře jen proto, aby si neprotiřečili s politickou linií vlády,“ poukázal na současný problém Ricciardi. Zmínil i další podle něj nevědecká nařízení, jako například snížení nároků na zemědělce v oblasti kontaminace půdy, což podle něj ignorovalo dopady na zdraví občanů.

Ohrožení veřejnosti

„Jsou to rozhodnutí, která přímo ovlivňují zdraví veřejnosti,“ řekl Ricciardi. „Všechno mi to připomíná doporučení Donalda Trumpa americkému Národnímu zdravotnickému institutu, aby nepoužívali spojení ‚založeno na faktech‘.“

Vláda v roce 2017 nařídila povinná očkování, jelikož poklesl počet očkovaných lidí pod hranici 95 procent populace, což doporučuje Světová zdravotnická organizace jako bezpečnou úroveň. 

Povinnost předložit důkaz o provedeném očkování při nástupu do jeslí, školky nebo školy zavedla loni v červenci předchozí vláda kvůli zvýšení počtu případů spalniček. Za celý rok 2017 bylo podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v Itálii evidováno více než pět tisíc případů. Téměř 90 procent z nich propuklo u lidí, kteří nebyli očkováni. V porovnání s rokem 2016 šlo o více než šestinásobný nárůst, a co se týká počtu případů na tisíc obyvatel, horší skóre mělo v Evropě jen Řecko a daleko chudší Rumunsko.

Současné vládní spojenectví italských populistů a krajní pravice v září letošního roku prosadilo zrušení tohoto povinného očkování. V prosinci loňského roku pak italská vláda šokovala vědeckou komunitu tím, že naprosto zrušila technický a vědecký poradní tým při administrativě.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!