Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šéf japonské televize: Nankingský masakr je výmysl

Svět

  6:09
TOKIO - Šéf japonské 'BBC', Naoki Hyakuta, je autorem hned několika kontroverzních výroků ohledně role Japonska během 2. světové války. Tvrdí například, že Japonsko bylo do války vtaženo Spojenými státy, zatímco se snažilo Asii osvobodit od 'bílého kolonialismu', uvedl The Independent.

Generál Macui Iwane triumfálně vjíždí do Nankingu foto: WikipediaReprofoto

Dalším z Hyakutových rozporuplných postojů je popírání některých válečných zločinů, které má Japonsko na svědomí. Jedná se především o Nankingský masakr, nebo též tzv. 'znásilnění Nankingu', které se událo roku 1937. Popírání masakru není mezi japonskými revizionisty příliš ojedinělým názorem. Problém je, že Hyakuta sedí v čele hlavní japonské veřejnoprávní stanice.

Nankingský masakr

Nanking byl od roku 1928 hlavním městem Číny, dokud do něj v roce 1937  nevtrhlo japonské vojsko a nevyplenilo jej. Docházelo zde k hromadným popravám vojáků, masakrování civilistů a znásilňování desetitisíců žen. Během prvních několika týdnů japonští vojáci vypálili třetinu města. Předpokládaný počet obětí masakru je 300 000 osob.

Během prvních desetiletí po události Japonci začali skutečnosti ohledně Nankingu zamlčovat. Došlo k tomu především kvůli blízkému spojenectví Japonska a USA za studené války. 

Stanice NHK má měsíční příjmy vyšší než 6 miliard dolarů, čímž se blíží k britské BBC. Stejně jako britské vysílání by měla NHK být nestrannou a stát mimo politicý boj. V čele stojí 4 šéfové, dosazení pravicovým premiérem Shinzo Abem. Právě pro jejich často zarážející postoje bývá stanice terčem kritiky.

Rozruch začal před dvěma týdny, při proslovu nového předsedy NHK Katsuto Momii. Ten se nechal slyšel, že je jedině přirozené, že se stanice řídí vládní politikou při nahlížení na územní spory se sousedy. "Když vláda řekne 'vlevo' nemůžeme říct 'vpravo'" dodal. Obhajoval pak japonský válečný systém sexuálních otroků, který označil za v časech války jako 'běžný'.

Císař živoucím bohem

Další šok vyvolala jedna z členek představenstva. Ve své eseji, kterou uveřejnila jen měsíc před jmenováním do čela NHK, pochvalně hodnotí čin ultranacionalisty, který spáchal před deseti lety rituální sebevraždu. Tvrdil, že jeho oběť učiní japonského císaře 'živoucím bohem'.

Sám Hyakuta otevřeně podporuje Toshio Tamogamiho. Ten je jedním z kandidátů na post tokijského primátora. Tamogami byl v roce 2007 propuštěn z leteckých sil Japonska, kde zastával funkci generála. Důvodem bylo, že odmítl přijmout tradiční výklad války. Hyakuta, ve svém proslovu na podporu Tamogamiho kandidatury prohlásil, že Nankingský masakr je pouhý 'výmysl'.

Premiér Abe plánuje změny

Premiér má v současnosti v plánu další změny. Rozhodl se zasáhnout do tří pro Japonsko základních dokumentů: školského zákona, Smlouvy o bezpečnosti s USA i do samotné pacifistické ústavy z roku 1946.

Premiér Shinzo Abe

Hlas kritiky tvrdí, že tyto změny mohou mít pro Japonsko dalekosáhlý dopad. Kontroverze kolem NHK tak jen naznačují, že Abe má v úmyslu utnout jakoukoliv debatu. "Momia je ochoten proměnit stanici NHK v hlásnou troubu propagandy současné vlády." citoval The Independent japonský list The Japan Times. Abeho strana má v úmyslu v nejbližší době napadnout jeden z pilířů pacifistické ústavy - zákaz na kolektivní obranu. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že více než polovina obyvatel je však proti těmto plánům. Je jasné, že mít v tomto souboji státní vysílání na své straně je výhodou.

Autor: