Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. dubna 2014 11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čeká Kypr sjednocení? Řekové a Turci vyjednávají o dohodě

Nikos Anastasiadis, kyperský prezident | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikos Anastasiadis, kyperský prezident | foto: Reuters

NEW YORK Vůdce kyperských Turků Derviş Eroglu věří, že kyperský problém je možné vyřešit ještě letos. Uvedl to po pondělním jednání v newyorském sídle Spojených národů, pod jejichž patronací začaly v únoru nové rozhovory o znovusjednocení ostrova.

"Pokusíme se vyřešit naše neshody co nejrychleji. Myslíme si, že lze dojít k dohodě v průběhu (tohoto) roku. Poté budeme moci text dopracovat a zvlášť v obou částech ostrova předložit současně v referendech ještě v roce 2014," řekl podle agentury AFP po setkání s šéfem OSN Pan Ki-munem prezident Eroglu, jehož Severní Kypr plně uznává jen Turecko.

Rozdělení Kypru

Někdejší britská kolonie Kypr získala nezávislost v roce 1960. Trvající problémy mezi řeckým a tureckým obyvatelstvem vyústily v roce 1974 v pokus skupiny kyperských Řeků podporovaných řeckou vojenskou juntou o státní převrat. V reakci na to vyslalo Turecko na Kypr vojsko, které obsadilo více než třetinu ostrova. Na tomto území pak Turci o devět let později jednostranně vyhlásili nezávislou Severokyperskou tureckou republiku, kterou však mezinárodní společenství neuznalo.

V únoru začaly po dvouleté pauze nové rozhovory o znovusjednocení tohoto středomořského ostrova. Na bývalém letišti kyperské metropole Nikósie se tehdy spolu sešli kyperský prezident Nikos Anastasiades a Eroglu. Obnovení rozhovorů uvítali německá kancléřka Angela Merkelová i předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

"Doufám, že dnešní den se stane začátkem konce nepřijatelného stavu, který už čtyřicet let rozděluje náš ostrov a náš lid," řekl podle agentury DPA Anastasiades. Podobně se vyjádřil také Eroglu.

Oba politici podepsali sedmibodový strategický plán, který předpokládá, že obě strany budou usilovat o federativní řešení na základě politické rovnosti obou etnických skupin, kyperských Řeků a kyperských Turků.

Zatímco kyperští Řekové usilují o federaci dvou spolkových zemí se silnou centrální vládou, kyperští Turci jsou spíše pro volnější konfederativní uspořádání dvou do značné míry nezávislých zemí.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!