19. února 2018 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf lotyšské centrální banky byl zadržen. Požádal o úplatek nejméně 2,5 milionu korun

Úplatek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

RIGA Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs byl o víkendu zadržen kvůli podezření, že požádal o úplatek nejméně 100 tisíc eur (2,5 milionu korun). Oznámil to na pondělní tiskové konferenci šéf Úřadu pro prevenci korupce a boj proti korupci (KNAB) Jékabs Straume.

Evropská centrální banka v pondělí rovněž informovala, že zastavila všechny platby třetí největší lotyšské bance ABLV Bank kvůli obavám o likviditu poté, co ji obvinilo americké ministerstvo financí z praní špinavých peněz. Straume řekl, že obvinění USA v tuto chvíli nesouvisí se zadržením Rimšévičse.

Lotyšská protikorupční policie zadržela Rimšévičse v sobotu, když v pátek vyšetřovatelé prohledali jeho domov i kancelář. Premiér Máris Kučinskis prohlásil, že by guvernér měl odstoupit. „Neumím si představit, že guvernér lotyšské centrální banky zadržený kvůli tak závažnému obvinění by mohl pracovat. Takže v jeho případě, samozřejmě, se domnívám, že by měl sám (rezignovat),“ řekl Kučinskis lotyšské televizi. Již o víkendu vyzvala Rimšévičse k odstoupení i ministryně financí Dana Reiznieceová-Ozolová.

Právník Rimšévičse tvrdí, že zadržení je nezákonné. K předmětu vyšetřování se odmítl vyjádřit. Rimšévičs by měl být podle něj propuštěn na kauci 100 tisíc eur, kterou již zaplatil jeho „dobrý přítel“.

19.února 2018 v 09:41, příspěvek archivován: 19.února 2018 v 14:40

The head of #Latvia’s central bank Ilmars Rimsevics detained by anti-graft bureau #finance #Banking Read More: https://t.co/GqudmYNb8q https://t.co/qpUHLKLC1f

Lotyšská centrální banka je nezávislou institucí. Rimšévičs je v čele banky od roku 2001. Od ledna 2014, kdy Lotyšsko přijalo euro, je členem Rady guvernérů ECB.

Evropská komise v pondělí v reakci na vývoj v Lotyšsku oznámila, že zadržení guvernéra centrální banky protikorupčním úřadem je věcí národních úřadů a komise k tomu nemá žádný další komentář. Ohledně ABLV Bank dodala, že je to věcí orgánů bankovního dozoru.

Podle serveru Press KNAB vyšetřuje podezření, že bývalý insolvenční správce Máris Sprúds a „nejmenovaný vysoce postavený finančník“ vymáhali úplatek od hlavního akcionáře finančního ústavu Norvik banka Grigorije Guselnikova, který je ruským a britským občanem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!