4. listopadu 2017 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf mexického gangu byl zavražděn během operace. Chtěl si změnit obličej a otisky prstů

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MEXIKO Šéf jednoho mexického gangu, který se specializuje na krádeže pohonných hmot, byl zavražděn na operačním sále v okamžiku, kdy si nechával změnit rysy obličeje a otisky prstů. Na svých internetových stránkách o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Podle policie šlo zřejmě o důsledek sporů mezi znepřátelenými kriminálními skupinami.

Případ se stal ve městě Puebla. Ozbrojenci vtrhli na kliniku a Jesúse Martína, známého také jako El Kalimba, zavraždili během plastické operace.

Martín není prvním vůdcem zločineckého gangu, který si chtěl nechat změnit zevnějšek, aby nebyl dopaden, nebo aby si zachránil život. Před dvaceti lety zemřel na pooperační komplikace šéf juárezského drogového kartelu Amado Carillo. V roce 2014 se policii podařilo dopadnout jednoho z nejznámějších drogových bossů Joaquína Guzmána zvaného Prcek i přesto, že na útěku výrazně změnil svoji podobu.

Martín vedl gang, který přímo z potrubí odčerpává pohonné hmoty a pak je za polovinu běžné ceny rozprodává na rušných silnicích. Ropným společnostem tak ročně vznikají škody v řádu milionů dolarů. BBC připomíná, že toto ilegální podnikání je v Mexiku nejvýnosnější hned po obchodu s drogami. Šéfové palivových gangů svoje zboží rovněž rozdávají během různých oslav, aby si získali přízeň místních lidí. Letos na jaře mexický Kongres schválil zpřísnění trestů za krádeže paliva: hrozí za to až 25 let vězení.

Podle BBC kolem odsávání pohonných hmot z potrubí vznikla zvláštní subkultura, která má dokonce vlastního svatého, k němuž se věřící modlí a přinášejí mu oběti, aby je ochraňoval a zajistil jim blahobyt.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz