Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marihuana u šéfa německých Zelených. Ukázal jí při polévání se pro charitu

Svět

  19:20
BERLÍN - Německé státní zastupitelství zahájilo vyšetřování proti předsedovi opozičních Zelených Cemu Özdemirovi kvůli údajné výrobě drog. Informoval o tom nedělník Bild am Sonntag, podle kterého už Spolkový sněm odebral Özdemirovi imunitu. Politik čelí vyšetřování kvůli tomu, že se v létě zapojil do akce Ice Bucket Challenge a na videu s ním byla vidět rostlina konopí.

Předseda německých Zelených Cem Özdemir na videu v rámci Ice Bucket Challenge. foto: Youtube, Bündnis 90/Die GrünenReprofoto

Akce Ice Bucket Challenge byla v létě hitem sociálních sítí. Kampaň spočívala v tom, že si lidé nechali lít na hlavu kbelíky s ledovou vodou. Jejím cílem bylo vybrat peníze na boj s amyotrofickou laterální sklerózou.

Özdemir patřil mezi několik málo vysoce postavených německých politiků, kteří se k akci připojili. Vodu na sebe nechal vylít u sebe doma na balkóně, za ním ale byla v záběru vidět rostlina konopí. Domácí pěstování konopí je v Německu zakázané a zákon na něj pohlíží jako na výrobu marihuany.

Kriminalizace uživatelů konopí je iracionální, tvrdí politik

Šéf Zelených považuje vyšetřování za hloupost, poukazuje to podle něj na problematický přístup německé vlády k drogám. „To, že samotné zobrazení rostliny konopí v internetovém videu vyvolá rozsáhlé vyšetřování, ukazuje, jak nesmyslná je německá drogová politika,“ uvedl na svém profilu na Facebooku.

„Nikdo by neměl tvrdit, že konzumace drog je neškodná. Kriminalizace uživatelů konopí v Německu se však dá vysvětlit jedině ideologickou a iracionální drogovou politikou, kdy některé drogy, jako třeba alkohol, jsou akceptovány, zatímco jiné, jako třeba konopí, jsou odsuzovány,“ uvedl Özdemir v prohlášení.

PSALI JSME:

Za pěstování konopí podle německých zákonů hrozí pokuta nebo i vězení. Podle listu Bild am Sonntag ale není pravděpodobné, že by případ vyústil v nějaký trest pro Özdemira. Nedělník s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním tvrdí, že státní zastupitelství chce případ pro nedostatek důkazního materiálu odložit.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat