30. srpna 2018 22:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf Nočních vlků na Slovensku dostal pokutu kvůli bojové technice. Musí zaplatit 850 tisíc korun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Jeden z členů ruského motorkářského gangu Noční vlci ve Frýdku-Místku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z členů ruského motorkářského gangu Noční vlci ve Frýdku-Místku. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bratislava Zakladatel slovenské odnože kontroverzního ruského klubu motorkářů Noční vlci, kteří jsou známí blízkým vztahem s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, dostal na Slovensku vysokou pokutu. Ministerstvo hospodářství mu ji udělilo za to, že úřady dostatečně neinformoval o vyřazené bojové technice na své základně, napsal server aktuality.sk. Jozef Hambálek podle něj bude muset zaplatit 33 000 eur (850 000 korun).

Základna se nachází v obci Dolná Krupá u Trnavy. Místo podle aktuality.sk bylo v posledních týdnech pod drobnohledem ministerstva hospodářství, neboť Hambálek tam se svým spolkem dobrovolných hasičů navozil vyřazenou bojovou techniku, mimo jiné i tank.

Po měsíci kontrol uložilo ministerstvo Hambálkovi pokutu. „Důvodem je, že nesplnil zákonnou povinnost informovat ministerstvo o kategoriích, typech a množství znehodnocených výrobků obranného průmyslu, které vlastní, včetně místa, kde jsou uloženy,“ uvedl podle aktuality.sk tiskový odbor ministerstva.

Tanky a obrněná vozidla v objektu slovenské základny Nočních vlků.

Tanky a obrněná vozidla v objektu slovenské základny Nočních vlků.

Hambálek, jenž má podle aktuality.sk dobré vztahy s bývalým dlouholetým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, podle ministerstva s pokutou souhlasil a požádal o splátkový kalendář.

Kontroly začaly v červenci. Hambálek totiž do areálu dopravil několik kusů vyřazené bojové techniky. Některé mu poskytl Vojenský historický ústav, který spadá pod ministerstvo obrany. Jeho šéf proto ředitele ústavu odvolal. Ministerstvo rovněž požádalo, aby mu byly zapůjčené tanky a obrněné transportéry vráceny.

O Humbálkovi psal i zavražděný novinář Kuciak

V areálu se podle aktuality.sk cvičili členové polovojenské organizace Slovenskí branci. Místo prověřovala i policie. Konstatovala, že Hambálek se ničeho nezákonného nedopustil, uvádí server.

O Hambálkově podnikání psal podle aktuality.sk i zavražděný novinář Ján Kuciak, který napsal, že podnikatel dlužil státu statisíce eur. Hambálka se ale zastal nový policejní prezident Milan Lučanský. Podle něj předělává vyřazené vojenské transportéry na hasičské vozy a potom je poskytuje profesionálním záchranářům.

Noční vlci každoročně organizují jízdy evropskými státy včetně Česka u příležitosti výročí konce druhé světové války. Jejich akce ale budí u úřadů nevoli, neboť spolek bývá označován za krajně nacionalistický. Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov je navíc na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu

Předloni polské úřady ruským motorkářům zakázaly vstup do země. Noční vlci se tomu vyhnuli leteckým přesunem do Bratislavy.

„Evropský štáb“ Nočních vlků na západě Slovenska se otevřel letos v červnu za účasti zástupce ruského velvyslanectví na Slovensku. Slovenské úřady v červenci uvedly, že proti klubu zakročit zatím neplánují, byť ministerstvo zahraničí vyslovilo znepokojení nad snahami Nočních vlků usadit se v zemi

ČTK
  • 45Diskuse
Najdete na Lidovky.cz