11. února 2011 18:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf OECD pochválil Česko i Nečase. Ocenil nízký schodek rozpočtu

Ángel Gurría (generální tajemník OECD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ángel Gurría (generální tajemník OECD) | foto: ČTK

PAŘÍŽ Oba dva měli podobnou žlutou kravatu a nejspíš si i padli do noty. Český premiér v rámci své nynější návštěvy Francie dnes navštívil i pařížské sídlo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Setkal se zde s generálním tajemníkem OECD Ángelem Gurríou. Ten po jednání nešetřil chválou jak na adresu České republiky, tak i samotného Nečase. Česko ocenil za to, že ve srovnání s 34 členskými zeměmi OECD má relativně malé zadlužení i schodek rozpočtu. "Máte nízký deficit a silný růst, bude se vám nová rovnováha hledat lépe. Budete mít jeden z nejnižších deficitů v OECD," uvedl Gurría v rozhovoru s novináři. "Nepotřebujete zachraňovat banky, jako jiné země, to je dobré," dodal.

Doplnil, že růst ČR je v letech 2011 a 2012 očekáván okolo tří procent, což je nad evropských průměrem. Vedeme si také dobře v míře zadlužení. A jaké i přesto dal české vládě doporučení?

Pokračovat v ozdravování hospodářství, aby se nezvyšovala nezaměstnanost, aby byly veřejné finance udržitelné a přitom se zlepšovaly služby veřejnosti včetně zdravotnictví a školství.

V souvislosti s pochvalou na adresu České republiky, vyzdvihl šéf OECD i aktivitu samotného Petra Nečase, který podle jeho slov přišel na jednání "velmi dobře připravený a dobře nabriefovaný". Stále se prý na něco ptal a měl i velmi dobré otázky. "Máte za šéfa vlády mladého muže s jasnými nápady, jak vést zemi," složil Nečasovi poklonu. Jak dodal, spolupráce s takovým premiérem je dobrá i pro celou OECD.

Nečas byl podle svých slov zase rád, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pokládá za věrohodné nynější reformní úsilí české vlády. A také že Gurría ocenil připravovaný vznik Národní rozpočtové rady, tedy legislativního orgánu, který bude posuzovat dopady legislativních návrhů na podobu státního rozpočtu. Generální tajemník OECD na závěr jednání pak pozval Petra Nečase na květnovou oslavu 50 let existence OECD, na kterou se chystají i velmi významní hosté jako je šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová či německá kancléřka Angela Merkelová.

Najdete na Lidovky.cz