"Generální tajemník vyzývá obě strany, aby prokázaly co největší zdrženlivost a podnikly okamžitá opatření k nastolení účinného a ověřitelného příměří," řekl mluvčí OSN Martin Nesirky. Pan Ki-mun je podle něj přesvědčen, že spor nemůže být vyřešen vojenskými prostředky, a vyzval Kambodžu a Thajsko k navázání dialogu, aby bylo nalezeno trvalé řešení sporu.
Boje na sporném úseku společné hranice si od pátku podle oficiální bilance vyžádaly 42 raněných. Z vesnic na obou stranách hranice utekly tisíce lidí. Ti, kteří zůstali, hledají útočiště v betonových přístřešcích nebo v nově vykopaných bunkrech. Z obnovení bojů se obviňují obě strany navzájem.
Thajští a kambodžští vojáci bojují v džungli v okolí chrámu Ta Krabey, na který si obě země činí nárok. Oblast leží asi 200 kilometrů od dalšího sporného území na společné hranici o rozloze asi pěti kilometrů čtverečních, kde stojí 900 let starý chrám Preah Vihear. Mezinárodní soudní dvůr v roce 1962 chrám přiřkl Kambodži. Hranice chrámového areálu ale nikdy nebyla přesně vytyčena a Thajci kontrolují hlavní přístupové cesty.
Kambodžský ministr obrany obvinil thajské vojáky z ostřelování vesnic a z používání záludné kazetové munice. Bangkok obvinění odmítl a thajský premiér pak obvinil Kambodžu, že chce spor rozšířit na mezinárodní úroveň.
K obnovení míru podle něj vnější pomoc není třeba. "Nesmíme spadnout do pasti Kambodže, která se snaží rozšířit představu konfliktu, nebo říkat, že konflikt je prostřednictvím bilaterálních jednání neřešitelný," řekl dnes podle agentury Reuters Apchisit Vedžadžíva v pravidelném televizním projevu.
K příměří obě země vyzvala mimo jiné také Indonésie, která se již dříve hraniční spor pokusila urovnat. Thajsko však odmítlo do sporné oblasti pustit indonéské armádní pozorovatele. Indonéský ministr zahraničí Marty Natalegawa má podle agentury AP v rámci dalšího pokusu zprostředkovat řešení sporu v pondělí navštívit Kambodžu.