Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Šéf rakouské diplomacie má covid. Mohl se nakazit při jednání EU, na kterém byl i Petříček

Rakouský ministr zahraniční Alexander Schallenberg. foto: Reuters

Vídeň - Šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg byl pozitivně testován na covid-19. Podle sobotního vyjádření své mluvčí se mohl nakazit při pondělním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku. Už v pátek oznámila odchod do izolace belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmsová, která se zúčastnila stejného rokování. V sobotu se její nákaza prokázala. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček, který se lucemburského jednání též účastnil, ani s jedním z infikovaných kolegů v pondělí nehovořil delší dobu a situaci bude řešit s hygieniky.
  10:11aktualizováno  17:09

„O nakažení rakouského kolegy jsem se dozvěděl až dnes,“ sdělil v sobotu Petříček ČTK. Postupovat bude podle instrukcí hygieniků, a to včetně případné izolace. Na testy chodí pravidelně, další ho čeká v pondělí. V sobotu dopoledne se Petříček účastnil výsadby aleje Porozumění mezi Hostivicí a Jenčí u Prahy. ČTK sdělil, že přes víkend už preventivně neplánuje žádné aktivity a kontakty.

Rakouský ministr je bez příznaků, uvedla jeho mluvčí. „Preventivně se dnes nechají otestovat všichni členové vlády,“ dodala a připomněla, že členové rakouského kabinetu nosí roušky. Schallenberg byl přítomen na středečním zasedání rakouské vlády.

„Výsledek mého testu na covid byl pozitivní,“ uvedla později na Twitteru šéfka belgické diplomacie Wilm?sová s tím, že ji patrně infikoval někdo z rodinného kruhu. Domnívá se tak proto, že mimo domov podle svých slov dodržovala nezbytná opatření. 

Na schůzce unijních ministrů zahraničí 12. října v Lucemburku byl i šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Ministři se mimo jiné dohodli na uvalení sankcí na některé ruské občany v souvislosti s otravou ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Jednali rovněž o ruském postupu vůči východní Ukrajině a o postoji evropského bloku k situaci v Bělorusku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat