23. listopadu 2017 15:57, aktualizováno  18:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf separatistů v Luhansku hovoří o pokusu o státní převrat, uprchl prý do Ruska

Vůdci samozvaných povstaleckých republik: Igor Plotnickij (Luhansk) a Alexandr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdci samozvaných povstaleckých republik: Igor Plotnickij (Luhansk) a Alexandr... | foto: Reuters

KYJEV Šéf samozvané Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny Igor Plotnickij ve čtvrtek v proruské povstalecké televizi obvinil sesazeného ministra vnitra Igora Korneta z pokusu o násilné převzetí moci a vyzval k vyřešení situace zákonnou cestou. Ruský deník Novaja gazeta mezitím napsal, že Plotnickij uprchl do Ruska. Zda tomu tak skutečně je, ale není jasné.

Kreml se dosud k dění v Donbasu nevyjádřil, naopak Kyjev hovoří o vyřizování účtů mezi separatisty.

Zatímco ještě v úterý Plotnickij hovořil o tom, že má situaci pod kontrolou a konflikt brzy vyřeší, nyní se z dostupných zpráv zdá, že Luhansk ovládl Kornet. Toho podpořily i ozbrojené složky sousedního samozvaného povstaleckého státu - Doněcké lidové republiky.

Plotnického osud znám není, ale odchod do Ruska popřel již ve středu. Ve čtvrtek v televizním projevu vyzval k vyřešení krize diplomatickou cestou na základě práva. „Zdá se, že u malého člověka se projevily velké ambice,“ dodal Plotnickij na adresu svého soka.

Kornet byl z funkce ministra vnitra odvolán na počátku týdne, dobrovolný odchod ale odmítl a do Luhanska povolal své ozbrojence, kteří obsadili centrum města. Kornet akci označuje za tažení proti ukrajinským diverzantům, naopak Plotnickij ji považuje za puč.

Své prohlášení na videozáznamu ve čtvrtek zveřejnil i Kornet. Ten mimo jiné prohlásil, že vedení povstalecké republiky je pod vlivem ukrajinských agentů. Potvrdil také zprávy, že mu pomoc poskytli doněčtí rebelové.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří v oblasti dohlížejí na dodržování příměří, ohlásili, že část města Luhansk je pod kontrolou neoznačených a maskovaných ozbrojenců, kteří mají na rukách bílé pásky. Ve městě jsou podle OBSE také nejméně čtyři obrněné transportéry, zpozorovány byly i vojenské kolony.

Ukrajina oznámila, že kvůli vyhrocené situaci v Luhansku zpřísnila ostrahu na demarkační linii. „Bezpečnostní opatření byla zvýšena, abychom zabránili provokacím,“ uvedla ukrajinská pohraniční služba s tím, že posíleny byly hlídky, jejich technické vybavení i nasazení psů.

Ruská média spekulují, že krize v Luhansku vyústí ve sjednocení obou povstaleckých republik. O jejich sloučení se již proruští povstalci v minulosti neúspěšně pokoušeli, nakonec ale k žádné dohodě nedospěli.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz