5. března 2018 19:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf slovenské policie odmítl kritiku vyšetřování případu novináře Kuciaka

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. | foto: Reuters

Bratislava  Šéf slovenské policie Tibor Gašpar se v pondělí důrazně ohradil proti kritice policejního vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Výroky některých slovenských politiků týkající se své osoby přitom Gašpar označil za politický hyenismus. Opoziční strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v pondělí zpochybnila důvěryhodnost vyšetřování kvůli údajným vazbám policejního prezidenta na oligarchu Norberta Bödöra, o němž psal i Kuciak.

Kuciaka s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždil patrně ve středu 21. února neznámý střelec v jejich domě nedaleko Trnavy. Novinář ve svém posledním a nedokončeném článku psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů, kteří působí na východním Slovensku, jsou médii spojováni s mafií a kteří měli v minulosti podnikatelské vazby na dva blízké spolupracovníky šéfa slovenské vlády Roberta Fica. Tito premiérovi spolupracovníci již do vyšetření celé kauzy složili své funkce.

Za „bohapusté lži, domněnky a nesmysly“ označil dv pondělí Gašpar výroky poslanců z opozičního hnutí OĽaNO. To v pondělí zpochybnilo důvěryhodnost vyšetřování kvůli tomu, že se na místě činu objevil šéf protikorupční jednotky Róbert Krajmer, který je spojovaný s oligarchou Norbertem Bödörem, Gašparovým švagrem. Podle některých politiků mohl být novinář odposloucháván.

„Na místě činu neměl Krajmer co dělat. Bödör se o něm mezi svými přáteli a podnikateli vyjadřuje jako o svém otrokovi. Přitom Ján Kuciak o Bödörovi napsal tři rozsáhlé články, které ho v podstatě spojují s organizovaným zločinem a popisují, jak se jeho firmě Bonul záhadně daří od té doby, kdy je Tibor Gašpar policejním prezidentem,“ řekl v pondělí předseda OĽaNO Igor Matovič, podle něhož firmě Bonul dramaticky rostou zisky i obrat.

Gašpar v pondělí tvrzení o odposlouchávání novináře odmítl a označil ho za nesmysl. Krajmer podle něj přišel k domu zavražděného novináře až po deseti hodinách od objevení těl, nevstoupil na místo činu a byl tam z přesných policejních důvodů, které souvisí s vyšetřováním a které Gašpar odmítl upřesnit.

„Byl jsem označen za vraha, zločince a mafiána... Podávám proto trestní oznámení za výroky, které zazněly na moji adresu,“ uvedl Gašpar, podle něhož vyjádření některý politiků je možné považovat za vydírání.

O postupu vyšetřování dvojnásobné vraždy v pondělí šéf policie po dohodě s prokuraturou odmítl informovat. Politiky pak vyzval, aby policii nechali pracovat.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.