Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojenská junta v Thajsku stvrdila svou moc: zemi povede generál

Svět

  11:58
BANGKOK - Novým thajským premiérem se stal generál Prajutch Čan-Oča, šéf vojenské junty, která v květnu převzala moc v zemi. Prajutcha ve čtvrtek podle všeobecného očekávání zvolil prozatímní thajský parlament. Uvedla to agentura Reuters poté, co jediný nominovaný během živě přenášeného zasedání parlamentu získal více než polovinu hlasů.

Novým thajským premiérem se stal generál Prajutch Čan-Oča, šéf vojenské junty, která v květnu převzala moc v zemi. foto: Reuters

Členy prozatímního parlamentu jmenovala na konci července junta a většina z nich jsou současní nebo bývalí příslušníci bezpečnostních složek. Zákonodárci by měli schválit radikální politické a ekonomické reformy.

K TÉMATU:

Junta slíbila, že po uskutečnění reforem a politické stabilizaci země obnoví demokracii a vypíše volby. Thajský král Pchúmipchon Adundét před měsícem schválil juntou předloženou prozatímní ústavu. Ta má platit jeden rok a zahrnuje mimo jiné zřízení civilní přechodné vlády a rady, která má vypracovat novou ústavu.

V čele thajské vlády stála až do května premiérka Jinglak Šinavatrová. Ta ale musela odstoupit, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci, což vyvolalo v zemi nepokoje a nové střety mezi dvěma hlavními politickými tábory. Armáda v Thajsku 22. května provedla státní převrat s cílem obnovit pořádek v zemi a prosadit politické reformy.

Vojáci v ulicích Bangkoku (archivní video z května 2014):

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....