Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako o diplomatovi o něm nikdo neslyšel. Přesto se oligarcha Jakunin může stát senátorem

Svět

  18:58
MOSKVA - Ruský oligarcha a vlivný šéf ruských státních železnic Vladimir Jakunin se může stát kaliningradským senátorem, i když v této západoruské oblasti nežil, jak to požaduje zákon. Podle úterní zprávy moskevského listu Kommersant je totiž Jakunin velvyslancem a vztahuje se na něj výjimka. O jeho diplomatické kariéře ale dosud v Rusku nikdo nevěděl, tvrdí list.

Vladimir Jakunin. foto: Reuters

Jakunin je považován za jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů s těsnými vazbami na Kreml. Podle informací, které pronikly do médií, svůj plán stát se senátorem již před půl rokem konzultoval s prezidentem Vladimirem Putinem. Od loňského března je Jakunin vystaven americkým sankcím za aktivní podporu okupace Krymu.

Senátorem se v Rusku může stát občan, který v regionu, za který kandiduje, prožil 20 let. Tuto podmínku Jakunin nesplňuje, v Kaliningradu nikdy nežil. Výjimku ale tvoří diplomaté, kteří v ruské zahraniční službě odpracovali nejméně pět let. Kopii prezidentského osvědčení o Jakuninově diplomatické hodnosti, datovaného 18. dubna 2014, Kommersant zveřejnil v úterý.

Informaci, že by Jakunin pět let působil někde jako velvyslanec, ale média nenašla. Zpráva o jeho jmenování velvyslancem navíc nebyla zveřejněna v úředním věstníku, jak to vyžaduje zákon. Ministerstvo zahraničí na žádosti o vysvětlení odpovídá mlčením, napsal Kommersant.

V zahraničí je Jakunin znám pořádáním politické konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, kterou loni navštívil český prezident Miloš Zeman. Letos údajně na Rhodos pojede Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat