Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéfem BBC bude mecenáš konzervativců a Johnsonův přítel. Nic nezvyklého, hájí se bývalý bankéř

Britský premiér Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson. | foto: Reuters

Londýn Už brzy se Richard Sharp stane šéfem BBC. Slavné televize veřejné služby, jejíž základní hodnotou je nezávislost. Co se týče politické angažovanosti, má za sebou bývalý bankéř ale velice pestrou minulost – roky býval štědrým sponzorem konzervativců a je i blízkým přítelem Borise Johnsona. Sám nově zvolený činovník v tom ale problém nevidí.

Třiadvacet let strávil ve firmě Goldman Sachs, kde byl i nadřízeným Rishiho Sunaka, současného britského ministra financí. Je blízkým přítelem premiéra Johnsona, během jehož působení ve funkci starosty Londýna mu dělal poradce.

Od února bude Richard Sharp šéfem jedné z nejslavnějších značek na mediálním trhu – stane se hlavou BBC. A právě čilé styky s významnými členy Konzervativní strany jsou něco, co odpůrcům na Sharpově jmenování do čela tradiční instituce vadí.

Své sympatie k Toryům nemůže zakrývat – nejde jen o osobní spřízněnost s významnými členy partaje, ale i o finanční příspěvky, které britské politické straně během celé své kariéry věnoval. Jak píše The Independent, během dvaceti let Sharp konzervativcům poslal více než 400 000 liber.

Během „grilování“ v parlamentu, které musel jako nově nastupující šéf podstoupit, tak čelil i otázce skotského poslance Johna Nicolsona. „Připadá vám to vhodné? Že jako obří mecenáš konzervativců od nich pak dostanete práci, ještě navíc, když se přátelíte se dvěma členy kabinetu?“ rýpl si politik ze Skotské národní strany.

Sharp se hájil tím, že problém s politickou angažovaností měli i jeho předchůdci. Konkrétně Gavin Davies a Greg Dyke, kteří působili coby šéf stanice, respektive ředitel v době premiérování Tonyho Blaira. Oba byli veřejně známí coby příznivci labouristů.

„Šest nebo sedm z posledních osmi šéfů bylo nějak politicky angažováno. Není to nic nezvyklého – vlastně to tak spíše většinou je, než není,“ reagoval budoucí boss stanice. Ten se funkce ujme v úplně nově době – v časech, kdy Spojené království již není součástí Evropské unie.

Právě zpravodajství o brexitu přitom podle nového šéfa nebylo na BBC tak úplně vyvážené. Zmínil pořad Question Time, kde podle něj dostávali více prostoru zastánci setrvání v Unii, než příznivci odchodu. Jak bude nejslavnější britská televize vypadat nadále, je do velké míry i na něm.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...