25. května 2013 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéfka MMF zatím nebyla obviněna, nyní je "podezřelou svědkyní"

Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová bude ve své kauze zatím vystupovat jako takzvaná podezřelá svědkyně. Rozhodl o tom dnes podle agentury AFP v Paříži soudní dvůr po dvoudenním slyšení Lagardeové.

Lagardeová je podezřelá, že dříve jako ministryně financí napomáhala ke zpronevěře veřejných prostředků. Dnešní rozhodnutí soudu znamená, že Lagardeová zatím nebyla obviněna, ale může se tak stát později během dalšího vyšetřování.

Případ projednává v Paříži Republikový soudní dvůr (CJR), který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů.

ČTĚTE VÍCE:

Sedmapadesátiletá Lagardeová je vyšetřována v aféře, která se týká odškodného pro kontroverzního někdejšího ministra socialistické vlády a později přítele tehdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, podnikatele Bernarda Tapieho. Lagardeová údajně v roce 2008 rozhodla, že se jeho vleklý spor z 90. let s jednou státní bankou bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak podnikateli umožnila získat 400.000 eur (přes deset milionů korun).

Pokud by nakonec Lagardeová byla obviněna, asi by to ohrozilo její setrvání v čele MMF. Odsouzena by pak mohla být až k deseti letům vězení.

Lagardeová přitom není v podezření, že by osobně z někdejšího rozhodnutí profitovala. Její vyšetřování ale na ni a také na instituci, kterou vede, nevrhá podle komentářů příliš dobré světlo. Tím spíše, že v čele MMF stanula v červenci 2011 poté, co její francouzský předchůdce Dominique Strauss-Kahn musel odejít po obvinění ze znásilnění hotelové pokojské v USA.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz