24. září 2019 22:43, aktualizováno  22:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pelosiová zahájí proces, který má Trumpa zbavit funkce. Pozitivní zpráva, reagoval prezident

Sněmovna reprezentantů si zvolila za předsedkyni demokratku Nancy Pelosiovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněmovna reprezentantů si zvolila za předsedkyni demokratku Nancy Pelosiovou. | foto: APČTK

WASHINGTON Šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová podle amerického listu The Washington Post (WP) oznámí, že Sněmovna reprezentantů zahájí dlouhý a složitý proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Procedura může vést ke zbavení funkce hlavy Spojených států, avšak vzhledem k aktuální převaze Trumpových republikánů v Senátu to není příliš pravděpodobné.

Trump v reakci na zprávy o prohlášení Pelosiové uvedl, že proces by byl pro něj „pozitivní“. Podle AP řekl, že demokraté v prezidentských volbách příští rok prohrají, pokud takzvaný impeachment zahájí. Též podle agentury DPA by zamítnutí obžaloby prezidenta v Senátu během prezidentské kampaně uškodilo demokratům ve volbách.

Pelosiová podle nejmenovaných zákonodárců s vysoce postavenými demokraty soukromě hovořila o možnosti vytvoření zvláštního orgánu, který by měl na starosti ústavní žalobu na Trumpa. Vytvoření orgánu by v tomto případě bylo alternativou k zahájení takzvaného impeachmentu v právním výboru Sněmovny reprezentantů. 

Nejnovější vývoj se koná na pozadí rozepře kolem červencového telefonního hovoru Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Deník The Wall Street Journal minulý týden napsal, že šéf Bílého domu opakovaně naléhal na nového ukrajinského prezidenta, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena, syna uchazeče o demokratickou kandidaturu v amerických prezidentských volbách Joe Bidena. Trump veškerá podezření již několikrát odmítl a nakonec oznámil, že ve středu nechá zveřejnit celý neredigovaný přepis hovoru.

Hunter Biden byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy jeho otec byl druhým mužem ve vládě prezidenta Baracka Obamy. Joe Biden podle vlastního přiznání v roce 2016 zatelefonoval do Kyjeva a pod pohrůžkou zablokování půjček přinutil vládu, aby odvolala generálního prokurátora. Ten firmu Huntera Bidena vyšetřoval pro podezření z korupce.

Trump podle médií letos v létě žádal nového ukrajinského prezidenta Zelenského, aby Kyjev začal Bidenova syna vyšetřovat. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho právníkem Giulianim. Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bývalého viceprezidenta Bidena, který je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentských volbách 2020.

Proces impeachmentu obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej také zahájit zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit prostou většinou Sněmovna reprezentantů a poté se žalobou musí zabývat Senát, který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se nakonec musí rozhodnout dvě třetiny přítomných senátorů.

Pravděpodobnost úspěchu pokusu zbavit Trumpa prezidentského úřadu je v tuto chvíli nízká. V případě zahájení procesu žaloby na prezidenta Sněmovnou reprezentantů by měl totiž konečné slovo Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...