28. září 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indická senzace. Za korupci poslal soud šéfku vlády do vězení

Pouta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DILLÍ Soud v Béngalúru shledal vinnou z korupce šéfku vlády jihoindického státu Talmilnádu Džajalalithu Džajarámovou a udělil jí čtyřletý trest vězení. Případ v zemi poutal velkou pozornost po 18 let a jeho výsledek je bezprecedentní, neboť odsouzení politiků na tak vysoké úrovni je v Indii zcela výjimečné, uvedla agentura AP.

Rozsudek je ale podle všeho nepravomocný, protože odsouzená prý hodlá zažádat o propuštění na kauci. Soud dospěl ke svému závěru s poukazem na to, že velké bohatství, jímž politička oplývá, neodpovídá známým zdrojům jejích příjmů. Někdejší charizmatická 66letá herečka Džajarámová bude podle AP po vynesení verdiktu nucena odstoupit.

ČTĚTE TAKÉ:

Součástí uděleného trestu je pokuta 250 milionů rupií (89 milionů Kč) a také šestiletý zákaz kandidovat do veřejných funkcí.

Odsouzená zastává úřad hlavní ministryně Tamilnádu potřetí. Už v roce 1996 byla obviněna, že si nahromadila jmění ve výši 660 milionů rupií (téměř 235 milionů Kč) v době, kdy brala symbolickou měsíční mzdu jednu rupii.

Její stoupenci se bouří, že celý proces je komplot, jehož cílem je političku zkompromitovat.

Kvůli obavám z možných nepokojů zajišťovalo bezpečnost kolem soudní budovy v Béngalúru na 5 tisíc policistů a příslušníků polovojenské milice. Mimo jiné zablokovali přístupové ulice v okruhu dvou kilometrů.

Indičtí politici bývají odsouzeni za korupci zřídka a jen zcela výjimečně se dostanou do vězení. Procesy se vinou justičního systému mohou bez vynesení rozsudku vléct i desítky let.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!