Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indická senzace. Za korupci poslal soud šéfku vlády do vězení

Pouta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DILLÍ Soud v Béngalúru shledal vinnou z korupce šéfku vlády jihoindického státu Talmilnádu Džajalalithu Džajarámovou a udělil jí čtyřletý trest vězení. Případ v zemi poutal velkou pozornost po 18 let a jeho výsledek je bezprecedentní, neboť odsouzení politiků na tak vysoké úrovni je v Indii zcela výjimečné, uvedla agentura AP.

Rozsudek je ale podle všeho nepravomocný, protože odsouzená prý hodlá zažádat o propuštění na kauci. Soud dospěl ke svému závěru s poukazem na to, že velké bohatství, jímž politička oplývá, neodpovídá známým zdrojům jejích příjmů. Někdejší charizmatická 66letá herečka Džajarámová bude podle AP po vynesení verdiktu nucena odstoupit.

ČTĚTE TAKÉ:

Součástí uděleného trestu je pokuta 250 milionů rupií (89 milionů Kč) a také šestiletý zákaz kandidovat do veřejných funkcí.

Odsouzená zastává úřad hlavní ministryně Tamilnádu potřetí. Už v roce 1996 byla obviněna, že si nahromadila jmění ve výši 660 milionů rupií (téměř 235 milionů Kč) v době, kdy brala symbolickou měsíční mzdu jednu rupii.

Její stoupenci se bouří, že celý proces je komplot, jehož cílem je političku zkompromitovat.

Kvůli obavám z možných nepokojů zajišťovalo bezpečnost kolem soudní budovy v Béngalúru na 5 tisíc policistů a příslušníků polovojenské milice. Mimo jiné zablokovali přístupové ulice v okruhu dvou kilometrů.

Indičtí politici bývají odsouzeni za korupci zřídka a jen zcela výjimečně se dostanou do vězení. Procesy se vinou justičního systému mohou bez vynesení rozsudku vléct i desítky let.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...