8. prosince 2011 13:47, aktualizováno  18:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéfovi Deutsche Bank poslali italští anarchisti dopisní bombu

Josef Ackermann | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Ackermann | foto: Reuters

BERLÍN Zásilka adresovaná šéfovi největší německé banky Deutsche Bank obsahovala explozivní prášek. Šlo o funkční dopisní bombu, která mohla způsobit popáleniny. K činu se přihlásila italská anarchistická skupina, která si říká Neformální anarchistická federace (FAI) a má blízko k řeckým extremistům.

Dopis pro dlouholetého ředitele banky Josefa Ackermanna byl zadržen ve středu v podatelně sídla banky ve Frankfurtu nad Mohanem. Obsahoval podle policie nebezpečnou látku.

"Nebyla to výbušnina, ani vojenská nebo průmyslová," sdělil dnes mluvčí policie. Prášek však mohl být po otevření obálky "dozajista nebezpečný" a mohl způsobit popáleniny na rukou, obličeji a na horní části těla, dodal mluvčí.

Hesenský kriminální úřad a státní zastupitelství případ dále vyšetřují. Stále není jasné, o jaký prášek přesně šlo a zda byl vyroben podomácku, nebo zda pochází z pyrotechniky. Určeno nebylo ani jeho množství.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopisní obálka formátu DIN-A-5 byla zadržena, protože obsahovala podezřelé dráty a kovové části - pravděpodobně roznětku s rozbuškou. Přivolána byla policie a pyrotechnik.

První zpráva o podezřelém balíčku ve středu přišla z New Yorku, kde policisté varovali místní kanceláře Deutsche Bank a upozornili jejich zaměstnance. Zásilka měla prý zpáteční adresu Evropské centrální banky, jejíž sídlo je rovněž ve Frankfurtu.

Po nálezu dopisu policie v New Yorku výrazně posílila běžné hlídky kolem tamních kanceláří Deutsche Bank, uvedl list New York Times ve svém blogu Dealbook. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na případu spolupracuje s německými úřady. Pro město New York ale objevení podezřelé dopisní bomby údajně nepředstavuje konkrétní ohrožení.

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu

Třiašedesátiletý Švýcar Ackermann má příští rok ze své funkce odejít. Letos v červenci se dozorčí rada Deutsche Bank shodla na jeho náhradě v podobě dvou spoluředitelů.

Ackermann měl původně odejít už v roce 2009, dozorčí rada však nebyla schopna nikoho najít, a tak Ackermannovi prodloužila smlouvu o další čtyři roky do roku 2013. Vedení banky však letos k urychlené aktivitě přiměla nespokojenost akcionářů s jeho neschopností řešit klíčové personální otázky.

Lidovky.cz, ČTK