Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šel si vyřídit svatbu, novinář a kritik saúdskoarabského režimu záhadně zmizel

Svět

  6:00
ISTANBUL/RIJÁD - Turecká policie dostala od Saúdské Arábie povolení prohledat budovu konzulátu, v níž zmizel novinář Džamál Chášakdží. Turci jsou přesvědčeni, že Rijád nechal nepohodlného kritika režimu zavraždit.

Zmizelý saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží. foto: Reuters

„Kde je Džamál? Cítím se, jako bych už nebyla naživu... Nemůžu spát ani jíst,“ citoval v úterý americký deník The Washington Post 36letou Hatice Cengizovou, snoubenku saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Jeho záhadné zmizení na konzulátu v Istanbulu vrhá stín na vztahy Rijádu a Ankary, ale i na celkový obraz ropného království ve světě.

Devětapadesátiletý Chášakdží, známý kritik saúdskoarabského režimu, se minulé úterý vypravil se svou snoubenkou na domovský konzulát v Istanbulu, aby si vyřídil poslední dokumenty nutné k ­svatbě –­jako cizinec žijící v­ Turecku potřeboval doklad o ­rozvodu z předchozího manželství.

Na konzulátu už předtím jednou byl. Podle jeho snoubenky se první návštěvy vzhledem ke své kritice režimu obával, proběhla ale bez problémů. Minulý týden byl už proto v dobré náladě a cestou na konzulát probíral se snoubenkou společnou budoucnost. Okolo jedné odpoledne vstoupil do žlutě omítnuté budovy, od té doby se po něm slehla zem.

Okolo čtvrté odpoledne si Cengizová uvědomila, že se zřejmě něco stalo. Ochranka konzulátu jí ale sdělila, že uvnitř už nikdo není, bylo už ostatně půl hodiny po zavírací době. Zoufalá žena nahlásila zmizení snoubence na policii a zavolala poradci tureckého prezidenta, na něhož jí předtím dal Chášakdží číslo. Reakce úřadů byla ale pomalá.

Bulharská policie kvůli vraždě novinářky prověřuje alibi Rumuna

Případ se začal „hýbat“ až o po několika dnech, kdy turečtí představitelé uvedli, že novinář byl zřejmě zavražděn. Saúdská Arábie ale toto tvrzení kategoricky odmítla s ­tím, že Chášakdží opustil budovu zadním vchodem, víc prý neví.

„Výsledek vyšetřování musíme dostat co nejdříve. Úředníci konzulátu nemohou jen jednoduše tvrdit, že odešel,“ prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při pondělní návštěvě Budapešti.

Saúdská Arábie vyslala s tureckým souhlasem do Istanbulu svůj vyšetřovací tým a v úterý souhlasila i s tureckým požadavkem na prohlídku konzulátu. Erdogan po Rijádu žádal důkaz o tom, že novinář konzulát skutečně opustil. Cengizová zároveň uvedla, že turečtí vyšetřovatelé odebírali z jejich nového bytu vzorky Chášakdžíovy DNA.

Saúdskoarabský velvyslanec ve Spojených státech princ Chálid v úterý vydal prohlášení, podle něhož jsou obvinění režimu z novinářova zabití naprosto „falešná a neopodstatněná“.

Jak ale připomíná novinář David Hearst ze serveru Middle East Eye, zmizení oponenta saúdskoarabského režimu v cizině není ani zdaleka první. Například sultán bin Turkí byl unesen v­ Ženevě v ­roce 2003, princ Turkí bin Bandár, jenž požádal o azyl ve Francii, zase beze stopy zmizel před třemi lety. Na tisíce lidskoprávních aktivistů, kteří jsou v kolébce islámu vězněny, každoročně upozorňuje organizace Human Rights Watch.

Vysoce postavený turecký představitel v úerý uvedl pro deník New York Times, že 58letý novinář zemřel do dvou hodin od příchodu na konzulát v rámci rychlé, ale složité operace. Tým saúdskoarabských agentů prý jeho tělo rozřezal speciální pilou na kosti. „Je to jako Pulp Fiction,“ citoval americký list nejmenovaný zdroj, který promluvil pod podmínkou zachování anonymity.

Podle tureckého deníku Daily Sabah z areálu dvě hodiny po jeho příchodu vyjela šestice vozů patřících saúdskoarabskému diplomatickému zastoupení, včetně dvou černých dodávek. Právě v nich mělo údajně být rozřezané tělo Chášakdžího.

Rijád nijak nešetřil

Chášakdží, který se před rokem uchýlil do dobrovolného exilu, přitom saúdskoarabský režim nijak nešetřil. Kritizoval ho zejména kvůli válce v Jemenu, která se proměnila v největší současnou humanitární katastrofu světa. Saúdští Arabové se do ní zapojili především díky rozhodnutí korunního prince Muhammada bin Salmána, s­nímž v této věci údajně ne všichni členové vládnoucí dynastie souhlasí.

Novinář se ale na nedávné londýnské konferenci vyjádřil i proti saúdskoarabské podpoře blízkovýchodního mírového plánu administrativy Donalda Trumpa. Plán sice navzdory slibům stále ještě nebyl zveřejněn, spekuluje se ale o tom, že bude nutit Palestince, aby se vzdali Jeruzaléma jako hlavního města a spokojili se s ­jeho předměstím Abú Dís. „Jsou to pouze Palestinci, kdo se rozhodne, ne Saúdští Arabové nebo Egypťané. Nehledě na to, kdo platí palestinskou vládu, nikdo nemůže rozhodovat za ně,“ prohlásil Chášakdží týden předtím, než zmizel. Prince Muhammada bin Salmána také přirovnal k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Autor: