Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senát řekl ano, Eisen zůstane v Praze

Svět

  7:14
WASHINGTON - Velvyslanec Spojených států Norman Eisen zůstane v Praze. Americký Senát jej v noci potvrdil ve funkci. Odvrátil tak nedobrovolný návrat velvyslance do vlasti, který mu na přelomu roku bez souhlasu amerických zákonodárců hrozil.

Prezident Václav Klaus s velvyslancem Spojených států v Praze Normanem Eisenem foto: ČTK

Proti Eisenovu potvrzení se v Senátu dlouhodobě stavěl republikán Charles Grassley, jenž nynějšímu velvyslanci a bývalému poradci prezidenta Baracka Obamy pro etiku vytýkal pochybení z minulosti. Šéf Bílého domu nakonec loni v závěru roku svého spolupracovníka poslal do Prahy bez souhlasu Senátu.

ČTĚTE TAKÉ:

Takové jmenování by ale vypršelo se závěrem nynější schůze amerických senátorů na konci roku. Eisen proto ve Spojených státech intenzivně vyjednával a snažil se přesvědčit Grassleyho, že je vhodným kandidátem na velvyslance v Praze.

Pomohl osobní dopis

Senátorovi vadilo, že podezření, že Eisen se v minulosti nezachoval příliš eticky při odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval prezidentovy spolupracovníky. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina, kterého Obama odvolal v červnu 2009.

Eisenova mise

Nový americký velvyslanec se funkce ujal letos 28. ledna. Stalo se tak po více než dvouleté nepřítomnosti velvyslance USA v Praze, která kalila česko-americké vztahy. Z americké strany je nyní přítomnost velvyslance v Praze důležitá mimo jiné i kvůli zájmu Washingtonu o vítězství společnosti Westinghouse v tendru na dostavbu Temelína. Eisen tuto záležitost označil za jednu ze svých priorit.

Bývalý Obamův poradce mimo jiné podle Grassleyho při vyšetřování záležitosti v Kongresu nemluvil pravdu. Eisen nakonec Grassleymu napsal osobní dopis, v němž se mu omluvil. "Mým záměrem samozřejmě nebylo jakkoliv uvést zaměstnance (Kongresu) v omyl. Pokud ale mé odpovědi byly nejasné, či jsem odmítnutím odpovědět na otázky vytvořil zmatek, je mi to líto a upřímně se omlouvám," napsal velvyslanec v dopise, který Grassleyho kancelář poskytla washingtonskému zpravodaji Českého rozhlasu.

Senátor po Eisenově pokání svou námitku stáhl. Nakonec to ale nebylo potřeba. Demokraté v Senátu iniciovali hlasování o ukončení rozpravy o nominaci, kterým by senátorovu námitku tak jako tak zvrátili. Hlasování bylo úspěšné, hned po něm pak senátoři většinou 70 hlasů ze 100 potvrdili Eisena ve funkci. Grassley ale ze svých výhrad k americkému velvyslanci v Praze neslevil a v obou případech hlasoval proti.

Za Eisena se před hlasováním postavili vlivní senátoři Joe Lieberman (nezávislý) a John Kerry. Lieberman mimo jiné uvedl, že Eisena zná z Washingtonu osobně ze synagogy, a vyzdvihl jeho osobní kvality. Stejně jako Kerry také chválil velvyslancovo roční působení v Praze. "Pro vzájemné vztahy obou zemí by bylo extrémně rušivé, pokud bychom ho nepotvrdili," uvedl Lieberman.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat