Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senát vyslovil Prodimu nedůvěru

Svět

  21:02
ŘÍM - Italský Senát dnes vyslovil nedůvěru vládě levého středu premiéra Romana Prodiho. Uvedly to tiskové agentury. Očekává se, že Prodi po ztrátě důvěry v horní sněmovně italského parlamentu podá brzy demisi. Podle místních komentářů se země nejspíš blíží k předčasným volbám.

Romano Prodi foto: ČTK

Prodi v Senátu krátce před hlasováním varoval jeho členy, že oslabí Itálii politicky i ekonomicky, pokud ho nepodpoří a dotlačí k demisi.
Premiér předstoupil před senátory a odmítl předchozí výzvy k rezignaci, přestože v horní sněmovně neměl téměř žádnou naději na úspěch. "Země potřebuje více než jindy, aby měla funkční vládu.

Itálie potřebuje kontinuitu ve svém řízení a nemůže si dovolit mocenské vakuum... Itálii hrozí, že se ocitne v negativním ekonomickém cyklu," uvedl v krátkém projevu na úvod zasedání druhé parlamentní komory Senátu šéf již. Prodi je šéfem již 61. italské vlády od konce druhé světové války.

Premiér v Itálii dlouho nevydrží
Osmašedesátiletý Prodi je u moci 20 měsíců a za tu dobu podstoupil úspěšně již přes tři desítky hlasování o důvěře. Političtí analytici však dnešní prohru v Senátu předpověděli, a to navzdory středečnímu hlasování Poslanecké sněmovny, která jeho koaliční kabinet podpořila. Prodi totiž přišel ve druhé komoře o většinu v důsledku nedávné roztržky se dvěma menšími formacemi své koaliční vlády levého středu.


O situaci Prodi jednal ve středu a dnes s prezidentem Giorgiem Napolitanem, který údajně doporučil premiérovi podat demisi ještě před večerním hlasováním Senátu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat