Výběr uchazečů do souboje o Bílý dům má v USA po složitém historickém vývoji dvojí podobu. Jednou z nich jsou takzvané primárky, druhou stranická volební shromáždění (caucus), což je případ Iowy. Voliči tu v pondělí hlasovali na 1100 místech, hlavně v kostelích, školách a v dalších veřejných prostorách. Nejméně dvě republikánská shromáždění se konala v soukromých domech, jedno demokratické v dostihovém klubu.
Republikánská debata bez Trumpa: všichni proti miliardářovi |
Tvrdé varování pro Trumpa
Na třetím místě mezi republikány skončil floridský senátor Marco Rubio s 23 procenty hlasů. Kontroverzní miliardář Trump, považovaný za jednoho z favoritů nominačního souboje, již uvedl, že je druhým místem poctěn, a svému soupeři Cruzovi pogratuloval.
„Dnešek je vítězstvím pro odvážné konzervativce po celé Iowě a v celé této skvělé zemi,“ uvedl republikán Cruz podle agentury Reuters. Vítězství pětačtyřicetiletého zákonodárce představuje těžkou porážku pro kontroverzního miliardáře Trumpa, který je podle průzkumů z minulých měsíců mezi republikány sice nejpopulárnější, ale u mnoha zároveň nejméně oblíbený.
Ted Cruz (vlevo) a Donald Trump.
Tvrdým varováním se výsledky nominačního hlasování v Iowě staly pro sebevědomého Donalda Trumpa, který početné pole republikánských kandidátů ovládal dlouhé měsíce. Svědčily o tom alespoň průzkumy voličských preferencí, které dva dny před hlasováním dávaly realitnímu magnátovi sedmiprocentní náskok před texaským senátorem Tedem Cruzem. Ten teď podle agentury AP jde do příštího hlasování v New Hampshire jako jasný republikánský favorit.
Trump podle amerických komentátorů příliš spoléhal na svou pověst celebrity. Republikánské volební shromáždění v Iowě ukázalo, že o konečném výsledku nominace nejspíš nebude rozhodovat mediální obraz a halasný optimismus předvolebních shromáždění.
KANDIDÁTI V PROCENTECHVelký otazník se po oznámení výsledků hlasování v Iowě objevil nad hodnotou voličských průzkumů, které do poslední chvíle v republikánském táboře favorizovaly Donalda Trumpa. Jeho porážka je ale teď označována za největší senzaci voleb. Trump měl přitom nad svým hlavním soupeřem Tedem Cruzem vyhrát o zhruba sedm procentních bodů. Cruz ho ale o čtyři procenta hlasů porazil.
|
„Trump se prezentoval jako jasný vítěz a spasitel Ameriky. Když prohrál, svou roli zpochybnil,“ řekl agentuře AFP David Redlawsk z Rutgerské univerzity.
Těsné třetí místo Marka Rubia posílí navíc jeho obraz vhodné alternativy pro voliče, kteří vyznávají tradiční republikánské hodnoty před přímočarou prostořekostí Donalda Trumpa a okázalým konzervatismem Teda Cruze.
Právě Rubio je podle agentury Reuters spolu s Cruzem velkým vítězem iowského hlasování. „Vůdci Republikánské strany dlouho chovali naději, že se objeví stranický šampion. V pondělí se ukázalo, že touto osobou je Rubio, který skončil jen o vlas za Trumpem a jen několik procentních bodů za Cruzem,“ napsala v prvním hodnocení agentura.
„Toto je okamžik, který prý neměl vůbec nastat. Po měsíce nám tvrdili, že nemáme žádnou šanci,“ prohlásil vítězně po vyhlášení volebních výsledků v Iowě Rubio. Jeho výsledek podle analytiků posílí argumenty, že by právě Rubia měli podpořit méně úspěšní republikánští kandidáti jako Jeb Bush, Chris Christie nebo John Kasich.
Vítězná Clintonová
Nominační souboj Demokratické strany v Iowě vyhrála Hillary Clintonová, oznámila agentura Reuters s odvoláním na volební tým Clintonové. Bývalá ministryně zahraničí tak v prvním souboji o nominaci do boje o Bílý dům těsně porazila protikandidáta Bernieho Sanderse.
Podle amerických médií ovšem vyhrála velmi těsně, boj byl nejvyrovnanější v dějinách iowských volebních shromáždění. Podle statistiky, kterou vydala Demokratická strana, získala v hlasování bývalá první dáma jen o čtyři delegáty víc než Sanders.
Clintonová si po oznámení výsledků „zhluboka oddechla“. Třetí demokratický kandidát Martin O’Malley dostal ve volbách 0,6 procenta hlasů a kampaň ukončil. Sanders v reakci na nečekaně těsný souboj prohlásil, že úspěch v Iowě jeho kampaň „nakopne“. Výsledek Američanům ukázal, že „tuto kampaň můžeme vyhrát,“ řekl Sanders novinářům cestou do New Hampshire, kde se bude hlasovat příští týden.
Clintonová působila zaraženě a hovořila jen šest minut, zatímco Sandersova oslavná řeč trvala přes čtvrt hodiny, napsala agentura Reuters. Podle průzkumu voličských preferencí by mohl Sanders v New Hampshire Clintonovou porazit. Tvrzení, že za úspěch považuje jedině vítězství v tomto státě na severovýchodě USA, se ale Sanders vyhýbá. Po New Hampshire bude následovat Jižní Karolína, kde už má Clintonová silnější podporu.
Těsný výsledek voleb v Iowě přinutil volební štáb Clintonové změnit plány. Původně prý měl volební vítězství Hillary prezentovat její manžel Bill Clinton s dcerou Chelsea a jejím manželem. Místo toho stála při oznamování konečného výsledku rodina jen stranou po boku Clintonové. Bill Clinton přitom podle novinářů držel logo kampaně své ženy vzhůru nohama.
Bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, který v pondělních stranických volebních shromážděních získal jenom malou podporu, mezitím oznámil, že boj o republikánskou prezidentskou nominaci přerušuje. Podobný krok se podle zdrojů televize CNN chystá učinit Martin O’Malley z tábora demokratů.