Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senátoři předvolali bývalého šéfa FBI Comeyho. Kvůli Trumpovi a ruským vazbám Flynna

Svět

  20:37
PRAHA - Výbor pro zpravodajské služby amerického Senátu ve středu předvolal sesazeného šéfa FBI Jamese Comeyho, aby veřejně vypovídal. Termín jednání zatím nestanovil. Senátoři chtějí mimo jiné zjistit, zda se prezident Donald Trump snažil zastavit vyšetřování ruských vazeb svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

Bývalý ředitel FBI James Comey. foto: Reuters

Demokraté a část republikánů ve Sněmovně reprezentantů požadují vytvoření nezávislé komise k vyšetření údajné spolupráce Trumpova volebního týmu s Rusy.

Trump vyhodil ředitele FBI. Comey mu přitom ‚pomohl‘ stát se prezidentem

Senátní výbor chce kromě Comeyho, kterého Trump odvolal minulý týden údajně kvůli nespokojenosti s jeho prací, hovořit i s prozatímní ředitelem FBI Andrewem McCabem, od něhož chce Comeyho zápis o jednáních s Trumpem. Někdejší šéf federální policie si podle amerických médií zaznamenal únorový rozhovor s prezidentem, kde jej Trump údajně vyzval, aby nevyšetřoval Flynna podezřelého z úzkých kontaktů s Moskvou. Bílý dům toto tvrzení popřel. Flynn byl po necelém měsíci ve funkci odvolán s odůvodněním, že lhal viceprezidentovi o svých schůzkách s ruským velvyslancem.

Trump ve středu během projevu ke kadetům americké pobřežní stráže v narážce na velký mediální zájem o své kontroverzních kroky označil přístup médií za nepřátelský a řekl, že je třeba „sehnout hlavu a bojovat, bojovat, bojovat“. „Podívejte se na způsob, kterým se mnou v poslední době zacházejí, zvláště média. Žádný politik v dějinách, a to říkám s velkou jistotou, nečelil horšímu či neférovějšímu přístupu,“ prohlásil Trump.

Ředitel FBI a James Comey během setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě.

Zatímco demokraté ve středu navrhli vytvořit nezávislou komisi k vyšetření ruské kauzy a někteří dokonce mluví o zahájení procesu odvolání prezidenta, většina republikánů požaduje konkrétní důkazy o Trumpových pochybeních. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan před novináři prohlásil, že prezident má stále jeho důvěru a že k případné změně názorů jej může přesvědčit jen jednoznačný závěr vyšetřování.

Aby demokratičtí zákonodárci mohli podniknout proti Trumpovi zásadnější kroky, musí k nim přesvědčit i republikány ovládající obě komory Kongresu. Těch se zatím na stranu opozice přidalo jen několik.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat