V roce 2023 se do Španělska přes moře dostalo 30 tisíc lidí, z toho velká část byla ze Senegalu. V roce 2024 vstoupilo do Španělska nelegálně celkem 63 970 migrantů, což je více než dvojnásobek počtu z roku 2022 a nejvyšší počet od roku 2018. Většina příchozích, 46 843 migrantů, mířila na Kanárské ostrovy.
Někteří migranti připouštějí, že by zůstali doma, kdyby je k cestě z jejich země nedohnaly životní okolnosti. „Kdybych byl schopen si rybařením vydělat dost peněz, nikdy bych do Evropy nepřijel,“ cituje EJF bývalého rybáře Memedoua Racineho Secka.
„Když byl dostatek ryb, používaly se čluny pouze k rybolovu,“ poukazuje programový ředitel organizace Global Fishing Watch Dame Mboup s tím, že nyní Afričané hledají alternativu využití svých lodí. „A tou alternativou je co? Používat své lodě k přepravě lidí ze Senegalu na nejbližší pobřeží Evropy. Myslím si, že kdyby rybáři byli schopni ulovit dostatek ryb, neodvážili by se vydat touto cestou, která je velmi nebezpečná a je příčinou spousty nehod a ztrát na lidských životech.“
Migranti jako příčinu svého odchodu zmiňují zahraniční plavidla. Podle Moussy Dipa čínské lodě shromažďují všechny ryby a nutí Senegalce, aby se vydávali dále na moře. „Takže pokud jste dříve urazili sedm kilometrů, nyní musíte urazit 30, 40 nebo 50, abyste viděli ryby,“ podotýká.
Senegalci tvrdí, že Číňané je ohrožují i fyzicky. Údajně jim ničí rybářské vybavení a narážejí do jejich lodí bez ohledu na to, že na palubě jsou lidé. Někteří svědci vyzpovídaní EJF tvrdí, že při takových střetech dochází i k úmrtím.
Někteří migranti si stěžují, že senegalská vláda sama přispívá k nadměrnému chytání ryb tím, že „prodává moře“ poskytováním rybářských licencí cizím plavidlům. Výsledkem je, že místní odcházejí, protože se nemohou uživit. Obyvatelé se domnívají, že situaci by mohla vyřešit silnější regulace.
„Věc, která může zmírnit fenomén migrace, je snížení počtu rybářských licencí. Mladí lidé tak budou moci pracovat, moře bude stabilní a ryb bude opět dostatek. Dokud však bude lodí hodně, moře nikdy nebude rybami překypovat,“ myslí si Souleymane Sady.
Podle EFJ je velkým problémem nelegální rybaření, kterého se dopouštějí převážně čínská a španělská plavidla. EU na Senegal tlačí, aby dělal více pro jeho potírání. Brusel minulý rok označil africký stát za nespolupracující zemi v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu a rozhodl se s ním neprodloužit dohodu o rybolovu.