Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Senegal se chce zbavit 2700 tun ledku uskladněného v Dakaru. Silná exploze stejné látky poničila Bejrút

V přístavu Dakar je uskladněno přes dva tisíce dusičnanu amonného. Silná exploze téměř stejného množství této chemické látky na začátku srpna v libanonském Bejrútu zabila na 200 lidí. foto: Reuters

Dakar - Přístav v senegalské metropoli Dakar oznámil, že se chce zbavit zde uskladněných 2700 tun dusičnanu amonného. Informovala o tom agentura Reuters. Silná exploze téměř stejného množství této chemické látky na začátku srpna v libanonském Bejrútu zabila na 200 lidí, šest tisíc osob zranila a čtvrt milionu lidí připravila o střechu nad hlavou.
  7:44

Čeští záchranáři v Bejrútu se znovu pustili do práce, ale v odpoledních hodinách se museli stáhnout

Nejmenovaný majitel látky, která se používá jako hnojivo, pro ni našel uskladnění mimo města, uvedlo hlavní ředitelství dakarského přístavu. Ve městě žije zhruba milion obyvatel, přístaviště se nachází hned vedle hustě obydleného centra.

„Momentálně s ministerstvem životního prostředí pracuje na získání povolení, aby mohl náklad urgentně přemístit,“ uvedla v prohlášení správa přístavu, podle které zboží čekalo na převoz do sousedního Mali. Jak dlouho je dusičnan amonný v Dakaru uskladněn, není jasné.

Libanonská vláda podala po ničivém výbuchu v Bejrútu demisi. Má být sestaven nový kabinet

Explozi v Bejrútu 4. srpna způsobilo po šest let nebezpečně uskladněných 2750 tun dusičnanu amonného. Podle odborníků by neštěstí mělo být varováním pro ostatní země, hojně používané hnojivo je považováno za relativně bezpečné - pokud je správně skladováno. Je však také původcem nejsmrtelnějších průmyslových neštěstí, píše Reuters.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!