Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Separatisté útočili minomety, ukrajinská armáda počítá ztráty

Svět

  11:29aktualizováno  13:46
KYJEV - Při pokračujících bojích na východě Ukrajiny přišly vládní síly o další vojáky. Od středečního večera tři padli a 27 bylo zraněno. Od začátku vojenské operace proti separatistům tak zemřelo již zemřelo 173 vojáků a 446 bylo zraněno. Prudké boje se podle ukrajinských médií odehrávají na okraji Doněcka, ve kterém se ozývala střelba i přes noc. Podobná situace panuje i v oblasti Luhanska.

Boje na východě Ukrajiny. foto: ČTK

Armáda dokončuje obklíčení správních středisek obou separatistických oblastí, kam se stahují oddíly vzbouřenců. Od soboty byly vytlačeny z řady obcí a měst a vládní zdroje odhadují, že povstalci přišli o minimálně polovinu území, které původně ovládali. V Doněcku a Luhansku se chtějí opevnit a postavit na tuhý odpor.

Doněck vzbudila kanonáda

Ve čtvrtek se Doněck podle listu Ukrajinska pravda probudil do kanonády namířené proti opevněným povstaleckým pozicím na předměstí. Nyní tam armáda vede útok s obrněnou technikou.

Prezident Petro Porošenko prý před několika dny slíbil doněckému starostovi, že ve městě nebude nasazeno těžké dělostřelectvo ani letectvo.

Agentura AFP napsala, že ve čtvrtek večer přijela k Doněcku od Mariupolu kilometr a půl dlouhá kolona tanků, obrněných transportérů a nákladních aut. Jednotky se poté rozmístily a zaujaly pozice asi 23 kilometrů jižně od milionového města.

Podle informací, které vyvěsily doněcké úřady na internetu, ale ve městě samotném panoval v devět hodin dopoledne klid.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztráty ukrajinské armády

Tiskové středisko ATO k nočním ztrátám uvedlo, že dva vojáci ve středu pozdě večer zahynuli a šest utrpělo zranění, když jejich obrněný transportér najel u obce Červona zora v Doněcké oblasti na minu. Další příslušník armády přišel o život a tři byli zraněni před půlnocí u obce Muratove v Luhanské oblasti. Na jejich nákladní vůz tam ze zálohy zahájili palbu kulometem povstalci.

Znovu rebelové ostřelovali minomety a ručními zbraněmi obec Dovžanskyj a stejnojmenný hraniční přechod. Při střelbě vedené z obce Birjukove utrpělo zranění sedm vojáků, z toho dva vážná.

Bitevní pole. Ukrajinské dělostřelectvo u Slavjansku (začátek července):

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk ve svém obvyklém ranním přehledu nočních událostí uvedl, že "nejvíce nestabilní situace" je v prostoru Doněcka, Horlivky, Luhanska, Antracytu, Severodoněcka a Krasnodonu. Upozornil, že teroristé při ústupu vše zaminovávají. Především komunikace, aby znesnadnili postup vládních sil, ale také různé objekty včetně domů.

V této souvislosti informoval o dalším vyřazení armádního obrněného transportéru, který na nastraženou výbušninu najel rovněž v oblasti obce Červona zora. Zraněno přitom bylo pět vojáků.

Pod palbu se během noci podle Tymčuka dostalo dalších pět kontrolních stanovišť jednotek "protiteroristické operace" v Doněcké i Luhanské oblasti. Zranění přitom utrpěl jen jeden voják. Žádné ztráty vládní síly neutrpěly při ostřelování jejich pozic u obce Metalist poblíž Luhanska raketomety. Všechny střely prý cíle minuly.

PSALI JSME:

Ruská média informují o pokračující vlně běženců prchajících před boji na východě Ukrajiny. Zplnomocněnec ruského prezidenta pro práva dětí Pavel Astachov dnes podle agentury RIA Novosti uvedl, že do Ruska se ze sousední země už uchýlilo více než 180 000 lidí, včetně 21 000 dětí

Autoři: ,