2. března 2017 7:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministr spravedlnosti USA před volbami jednal s velvyslancem Ruska. Senátu to neřekl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Současný ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současný ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions | foto: Lidovky.cz

Washington Současný ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions během loňské kampaně před americkými prezidentskými volbami dvakrát jednal s ruským velvyslancem ve Spojených státech. Sessionsův úřad to oznámil ve středu poté, co na schůzky upozornil list The Washington Post.

Ministerstvo je nadřízené Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), který nyní vyšetřuje údajné zásahy ruských hackerů ve prospěch pozdějšího vítěze voleb Donalda Trumpa. Bílý dům podle televize CNN informace označil za další příklad manipulativního nátlaku demokratů na prezidenta.

Sessions se v prvním případě s ruským ambasadorem sešel jako tehdejší člen senátního výboru pro ozbrojené složky, podruhé to bylo v rámci setkání amerických politiků se skupinou velvyslanců.

„Nikdy jsem se nesešel s žádným ruským představitelem, abych s ním diskutoval o tématech kampaně. Nemám ponětí, co tahle obvinění znamenají. Jsou falešná,“ uvedl podle CNN Sessions.

Podle agentury AP tato zjištění patrně vyvolají tlak na to, aby Sessions nezasahoval do zmíněného probíhajícího vyšetřování. Média, která Trump opakovaně označuje za šiřitele falešných zpráv, považují za problém mimo jiné fakt, že se o kontaktech s velvyslancem Sessions nezmínil během slyšení v Senátu před svým potvrzením do funkce, kde byl na ruskou roli v kampani přímo tázán.

Někteří demokratičtí zákonodárci včetně šéfky demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové již vyzvali ministra k rezignaci. „Sessions není způsobilý vykonávat funkci nejvyššího úředníka v zemi zodpovědného za policii a musí odstoupit,“ uvedla v prohlášení.

Výbor pro tajné služby Sněmovny reprezentantů tento týden zahájil vyšetřování údajných kontaktů mezi Trumpovým týmem a Moskvou během kampaně, kterou se podle některých zpravodajských zdrojů snažili Rusové ovlivnit v Trumpův prospěch. Zatímco podle republikánských členů výboru se přesvědčivé důkazy nenašly, demokraté chtějí vyšetřování co nejpodrobnější.

Utajované kontakty s ruskou ambasádou z doby před Trumpovou inaugurací stály v lednu místo Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

ČTK
  • 27Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na Lidovky.cz