6. prosince 2013 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šest jmen Nelsona Mandely - velkolepý buřič a otec dialogu

Nelson Mandela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela | foto: ČTK

PRETORIA Nelson Mandela - pod tímto jménem jej znal celý svět. Ve své vlasti však měl řadu dalších jmen. Některá pocházejí z dob jeho dětství, zatímco další odrážejí úctu, kterou si bojem za svobodu získal. Zpravodajský server CNN sestavil jejich přehled.

Rolihlahla

Při narození dostal od svého otce, Nkosiho Mphakanyiswy Gadly Henryho jméno Rolihlahla Mandela. V jazyce xhosa, který patří mezi oficiální jihoafrické jazyky, to doslova znamená "tahat stromy za větve", ale všeobecný význam je "ten, který vyvolává rozbroje" - "buřič".

Policie zatkla celé vedení strany bojující proti rasistické podstatě tehdejšího režimu a Mandela byl v roce 1964 odsouzen k doživotnímu vězení. Propuštěn byl v roce 1990.

Nelson

Jméno Nelson se poprvé objevilo, když šel mladý Mandela do základní školy. Podle informací Nadace Nelsona Mandely mu ho dala jeho učitelka slečna Mdinganeová první den ve škole ve vesnici Qunu, ale není jasné, proč vybrala právě toto jméno. Bylo to začátkem 20. let minulého století a tehdy bylo běžné dávat africkým dětem anglická jména, aby se britským kolonistům lépe vyslovovala.

Madiba

V Jižní Africe je Mandela nejčastěji označován jako Madiba, jménem z kmene Tembu náležícího ke Xhosům, k němuž patřil. Madiba bylo jméno náčelníka kmene Tembu z 19. století, který vládl nad územím na jihovýchodě země. Mluvit o Mandelovi jako o Madibovi tedy bylo známkou náklonnosti a respektu.

Lidé po celém světě vzpomínají na Nelsona Mandelu.

Tata

Vzhledem k tomu, že je pokládán za otce-zakladatele demokracie v Jihoafrické republice, pro mnohé byl Mandela jednoduše "Tata", což je v jazyce xhosa slovo pro otce.

Khulu

Jazyk xhosa nabízí další výraz ocenění, jímž byl Mandela oslovován. "Khulu" je zkratka z výrazu "uBawomkhulu", což znamená jednak "děda", ale také "velký, prvořadý, velkolepý".

Dalibhunga

Ve věku šestnácti let podstoupil Mandela jako další xhosští chlapci tradiční iniciační obřady, jimiž vstoupil do dospělosti. Tehdy dostal jméno Dalibhunga, což znamená "tvůrce nebo zakladatel rady" či "iniciátor dialogu".

NELSON MANDELA (1918-2013)

Lidovky.cz, ČTK