7. listopadu 2008 7:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šest let. Dar pro Putina

Vladimír Putin a Dmitrij Medveděv.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Putin a Dmitrij Medveděv. | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Pouze ve dvou zemích světa, středoasijských diktaturách Uzbekistánu a Turkmenistánu, byl v posledních letech výkon prezidentské funkce prodloužen ze čtyř na šest let. A teď v Rusku.

Připomíná to v hodnocení navržených změn ústavy, které ve středu v Kremlu přednesl ruský prezident Dmitrij Medveděv, britská stanice BBC.

A dodává, že Rusko se stane jedinou „demokratickou“ zemí s tak dlouhým volebním obdobím hlavy státu v kombinaci s převážně prezidentským systémem výkonu moci.

 Medveděv ve svém středečním projevu před ruskými zákonodárci navrhl první zásadní změny v ruské ústavě po patnácti letech. Nejdůležitější je právě prodloužení funkčního období pro prezidenta na šest let a Dumy na pět, což by se však netýkalo současného prezidenta a dnešního ruského parlamentu.

Vladimir Putin Vlivný ruský deník Vědomosti pod titulkem „Šest let Putinovi“ ve svém včerejším vydání ale napsal, že podle zdrojů blízkých Kremlu je Medveděvem navržený krok součástí dohody s Putinem. Podle ní už na jaře příštího roku, po provedení změn v ústavě, Medveděv odstoupí a Putin v prezidentských volbách získá nejvyšší post Ruska až do roku 2015.

 Oficiální místa v Kremlu to však odmítla. „Co já vím, nepočítá se pro příští rok s volbami. Vladimir Vladimirovič (Putin) je premiérem a chce pracovat jako premiér. Dmitrij Anatolijevič (Medveděv) plánuje pracovat jako prezident,“ uvedl pro AFP Dmitrij Peskov, mluvčí Putina.

 Spekulace Vědomostí, které znovu vrátily do hry fámy o předčasném odstoupení Medveděva z prezidentské funkce, jež se vynořily už před volbami hlavy státu na začátku tohoto roku, podpořil jiný vlivný deník Kommersant.

 Ten připomněl, že ústava nezakazuje kandidovat na prezidenta člověku, který už dvě funkční období hlavou státu byl.

 Pro tyto spekulace také mluví to, že Medveděv jako prezident stále zůstává v Putinově stínu. Ukázalo se to například během ruské invaze do Gruzie, kterou zahájil premiér Putin. Na Medveděvovi pak nechal jen nevděčnou úlohu urovnat konflikt s rozhořčeným Západem.

Jeden, dva poslanci Pokud by někdo bral ještě vážně slova Medveděva po jeho zvolení, očekával by do jeho prvního výročního vystoupení před Dumou kroky směrem k demokratizaci ruského politického systému.

Medveděvem navržená změna, která má stranám, jež získají ve volbách méně než požadovaných sedm procent a více než pět, delegovat do Dumy jednoho až dva poslance, žádnou změnou k lepšímu není.

Je jen kosmetickou změnou, která má vylepšit tvář Ruska, jež podle západních expertů směřuje zcela jinam, než k demokracii západního typu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!