30. července 2018 7:44, aktualizováno  8:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osm mrtvých, několik pohřešovaných. Požáry v Kalifornii vyhnaly z domovů desítky tisíc lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Požár v Kalifornii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár v Kalifornii. | foto: ČTK

Sacramento Lesní požáry, které týden sužují sever Kalifornie, mají podle médií už osm obětí a několik osob se pohřešuje. Plameny v této oblasti spálily na 360 kilometrů čtverečních porostů a zničily přes 650 domů. Před ohnivou smrští utekli obyvatelé několikatisícového městečka Lakeport. V celé Kalifornii s lesními požáry bojuje už na 12 tisíc hasičů.

Požár v oblasti města Redding na severu Kalifornie je podle agentury AP nejhorším z lesních požárů, které nyní sužují západ Spojených států od státu Oregon přes Kalifornii, Nevadu až po Texas. V oblasti města Redding zemřelo při něm za týden už šest lidí, z toho dva hasiči a dvě děti.

V neděli se dali na útěk lidé z Lakeportu poté, co se k městečku nebezpečně přiblížily dva požáry pustošící místní okres Lake a sousední správní celek Mendocino. Lakeport, které má kolem 5000 obyvatel, leží asi 370 kilometrů severně od San Franciska. Podle úřadů je v oblasti ohroženo více než 4500 budov.

Boj s ohnivým živlem ztěžují vysoké teploty a měnící se směr větru. Na severu Kalifornie se od minulého pondělka zatím podařilo uhasit jen asi pět procent požárů, na další plochy porostu se však oheň dál šíří. Velitel z kalifornského úřadu pro ochranu lesů Bret Gouvea byl v neděli optimistický, podle ně se oheň už nešíří tak rychle jako v předchozích dnech.

Požár v Kalifornii.
Požárem zničený dům.

Podle kalifornských úřadů bylo evakuováno asi 50 tisíc lidí. Šestá oběť, o níž v neděli informovala místní policie na severu Kalifornie, byla podle policie osoba, které se přes varování úřadů neevakuovala.

Požár nadále zuří také u Yosemitského národního parku ve střední části Kalifornie a v horách východně od Los Angeles nedaleko Palm Springs. V těchto oblastech shořelo už nejméně 260 kilometrů čtverečních porostů. Yosemitský park zůstane kvůli ohni uzavřen přinejmenším do pátku. V neděli zemřel při boji s požárem poblíž Yosemitského parku třiatřicetiletý hasič, oznámily v pondělí místní úřady. Podle některých informací se tak mezi hasiči stal druhou obětí.

Americký prezident Donald Trump už vyhlásil pro stát Kalifornie stav nouze, což umožní úřadům postižených oblastí žádat o federální pomoc.

ČTK
  • 2Diskuse