25. března 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bojovala v Afrínu po boku Kurdů. Šestadvacetiletá Britka zemřela při tureckém bombardování

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Anna Campbellová je první britskou občankou, která padla na straně Kurdů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Campbellová je první britskou občankou, která padla na straně Kurdů v... | foto: Twitter

AFRIN/PRAHA Pokračující konflikt v Sýrii má své epicentrum momentálně v Afrínu, města severně od syrského Aleppa. Tam přišla o život šestadvacetiletá Anna Campbellová, která bojovala v Ženských obranných oddílech (YPJ) kurdských jednotek. Je první ženou z osmi britských občanů, kteří zemřeli na straně Kurdů v Sýrii.

Anna Campbellová zahynula v půlce března, pravděpodobně během bombardování Afrinu tureckou armádou, píše britský server Telegraph. Mladá žena z východního Sussexu bojovala přes rok v řadách Lidových obranných jednotek (YPG), kurdských milicích bránících kurdské území na severu Sýrie už od počátku občanské války v zemi.

Kurdské oddíly, ve kterých Campbellová sloužila, bránily od poloviny ledna převážně kurdské město Afrín před ofenzívou turecké armády, která má spolupracovat se syrskými protivládními rebely. Turecko řadí hlavní kurdskou organizaci Kurdskou stranu pracujících (PKK) mezi teroristické organizace a s Kurdy se dlouhodobě střetává. Bombardování ze strany Turecka, členského státu NATO, tak možná zabilo občana jiného členského státu aliance.

Podle rodiny i přátel byla Campbellová zcela oddána své věci, nabarvila si dokonce na černo i své blonďaté vlasy, aby nevyčnívala mezi většinově tmavovlasými Kurdkami. „Chtěla vytvořit lepší svět a byla odhodlána tomu cíli obětovat vše,“ řekl o své dceři serveru BBC její otec Dirk Campbell.

Měl jsem jí víc přesvědčovat, ať zůstane, lituje otec

Vyučená instalatérka pocházela z početné rodiny, kromě ní do ní patřili ještě bratr Adam, sestry Rose a Sofie a tři nevlastní sestry Hester, Sára a Rayne. Právě její sestra Rose zorganizovala pondělní improvizované rozloučení se svou starší sestrou. „Měla ve věcech jasno, nebála se a byla sebevědomá. Starala se o nás,“ svěřila se Rose agentuře PA.

Rodina obdržela zprávu o smrti dcery minulou neděli. „Samozřejmě jsem jí říkal, že se vystavuje nebezpečí, byla si toho velice dobře vědoma. Cítím, že jsem pro její přesvědčení zůstat doma mohl udělat víc, ale byla neoblomná,“ řekl médiím otec mladé ženy.

Podle svého okolí se Anna věnovala jazykům a umění, při studiu na Sheffieldské univerzitě ale objevila svou vášeň pro politické dění. Do Sýrie odletěla přes Libanon zhruba před rokem a připojila se k padesáti tisícům bojovníků a bojovnic oddílů YPG. 

Statečná a odhodlaná bojovat proti zlu, říkají spolubojovníci

„Chtěla bojovat s Islámským státem a očistit Sýrii od zla, které ji rozdělilo,“ říká kurdský bojovník též z Británie, vystupující pod pseudonymem Gifford. „Anna se statečně a dobrovolně přihlásila k obraně Afrínu. Hrdě bojovala po boku sester z YPJ, společně držely otevřené koridory pro civilisty. Zachránily tisíce životů,“ skládá poklonu své bývalé spolubojovnici.

Její jmenovec Mark Campbell, který vede kampaň za solidaritu s Kurdistánem, řekl, že Campbellová měla ve svém malíčku více lidskosti než celé mezinárodní společenství. „Byla inspirací a hrdinkou,“ podotkl.

Mezi Tureckem a kurdskými silami se nejtvrdší konflikt rozhořel v lednu. O víkendu oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že turecká armáda obsadila centrum Afrínu, které bylo do té doby pod kontrolou kurdských milicí.

  • 10Diskuse
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.