9. února 2018 7:44, aktualizováno  19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sestra Kim Čong-una přiletěla do Jižní Koreje. Delegace se setkala s tamním prezidentem

Sestra vůdce Severní Koreje Kim Jo-čong. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sestra vůdce Severní Koreje Kim Jo-čong. | foto: Reuters

SOUL Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una a formální hlava KLDR, jíž je předseda tamního parlamentu, si v pátek v jihokorejském Pchjongčchangu podali ruce s prezidentem Jižní Koreje Mun Če-inem. Stalo se tak na zahájení zimních olympijských her. Informovala o tom agentura AP.

Sestra autoritářského vůdce KLDR Kim Jo-čong se tak stala prvním členem vládnoucího klanu ze Severní Koreje, který zavítal na území svého jižního souseda od války na Korejském poloostrově. Od této války (1950-1953) obě země ještě neuzavřely mírovou dohodu a jsou tak technicky stále ve válečném stavu.

Kimova sestra, která je členkou nejvyššího orgánu vládnoucí strany, si potřásla rukou s jihokorejským prezidentem při zahajovacím ceremoniálu. Předseda severokorejského parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR, si podal ruku s prezidentem Mun Če-inem už při recepci před ceremoniálem. Před vstupem do salonku si udělal také společnou fotografii s prezidentem a jeho manželkou.

Kim Jong-nam se během ceremoniálu setkal i s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem. „(Tajemník) se krátce setkal s předsedou Kimem, kterému znovu zopakoval,... že očekává a doufá, že se všechny strany zapojí do dialogu, aby tak mírovou cestou docílili denuklearizace Korejského poloostrova,“ řekl agentuře Reuters mluvčí OSN Farhan Haq.

Pence se Severokorejcům vyhýbá

A zatímco představitelé Severní Koreje si ruce s jihokorejským prezidentem podali, americký viceprezident Mike Pence se zatím přímému setkání se zástupci KLDR vyhýbá. Na recepci před ceremoniálem dorazil později a jen zběžně pozdravil zúčastněné, aniž se posadil ke stolu.

Podle Pence chce autoritářské vedení KLDR účast na olympiádě využít k vlastní propagandě, a nikoli k zahájení dialogu, jak optimisticky doufá Soul. Pence také v Jižní Koreji zopakoval pevný postoj USA v sankcích západního společenství vůči KLDR kvůli jejímu jadernému programu.

Sestra vůdce Severní Koreje Kim Jo-čong.
Kim Jo-čong na návštěvě v jihokorejském Incheonu.

Setkání představitelů USA, KLDR a Japonska dělalo už dlouho předem velké starosti vedení diplomatického protokolu. Podle něj mají na zahajovacím ceremoniálu OH být na nejvýznamnějších místech vždy šéf hostující země a předseda Mezinárodního olympijského výboru a okolo nich šéfové států návštěvnických zemí a další VIP hosté. Jenže mezi některými z nich panuje napětí - zejména mezi USA a Severní Koreou, jejichž lídři si loni dokonce vyhrožovali jadernou válkou. Japonsko má navíc napjaté vztahy jak s KLDR, tak s Jižní Koreou.

Na pátečním zahajovacím ceremoniálu stále Pence mezi jihokorejským prezidentem a japonským premiérem. Se severokorejskými vysokými představiteli Pence nehovořil, ač byl jen o řadu pod nimi.

KLDR vyslala na olympiádu asi pětisetčlennou delegaci, z níž téměř polovinu tvoří roztleskávačky, dále je v ní 140 členů uměleckého souboru, družstvo na předvádění taekwonda, 22 sportovců, vysocí činitelé a novináři. Podle spekulací médií jsou v delegaci i členové tajné služby.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.