Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rusové sestřelili dva ukrajinské bitevníky, tvrdí Kyjev

Svět

  13:31aktualizováno  18:45
KYJEV - Na východě Ukrajiny ve středu byly sestřeleny dva ukrajinské bitevní letouny a Kyjev tvrdí, že na svědomí je mají protiletadlové rakety odpálené z Ruska. "Dvě naše letadla byla zasažena ve výšce 5200 metrů. Podle předběžných informací byly střely odpáleny z území Ruské federace," uvedla ukrajinská bezpečnostní rada, kterou cituje agentura Reuters.

Proruští separatisté na místě, kam se zřítil sestřelený malajsijský boeing. foto: Reuters

K sestřelení bitevníků Su-25 se přitom dříve přihlásili proruští separatisté, bojující s vládními silami na východě země. Ztrátu dvou strojů potvrdila armáda. Piloti obou strojů se pravděpodobně katapultovali a hledají je armádní záchranáři.

Podle ukrajinské armády i v noci na dnešek pokračovalo ostřelování ukrajinského území z Ruska. Armádní analytik Dmytro Tymčuk oznámil, že ruští vojáci pálili na ukrajinské pohraniční posty nejméně dvakrát z baterií Grad.

PSALI JSME:

Armáda ztrátu potvrdila

První letoun byl podle ukrajinských médií sestřelen v lokalitě Saur Mohila, která leží asi 40 kilometrů jižně od obce Hrabove, kam minulý týden ve čtvrtek dopadly trosky malajsijského letounu. Stroj prý letěl směrem na Luhansk.

O pádu druhého letadla nejsou známy bližší podrobnosti. Povstalci uvedli, že letadlo bylo zásahem rakety poškozeno a odletělo severním směrem. Armáda později potvrdila jeho ztrátu. V obou případech šlo podle armádních zdrojů o bitevní letouny Su-25.

Město Snižne v Doněcké oblasti.

Město Snižne v Doněcké oblasti.

U města Snižne už vzbouřenci sestřelili několik ukrajinských letounů, den před katastrofou Boeingu 777 to byly dva bitevní letouny Su-25. Obětí mobilních raket země-vzduch se staly i dopravní vojenské letouny Il-76 ukrajinské armády. Desítky lidí přitom zahynuly, několika pilotům se podařilo katapultovat.

V Doněcku po celou noc pokračovaly přestřelky mezi povstalci a ukrajinskou armádou. Podle agentury Unian byla v řadě čtvrtí přerušena dodávka elektřiny a vody, při ostřelování města zahynulo několik lidí a desítky byly ošetřeny v nemocnici. Granátem byl zasažen doněcký chemický závod, který začal hořet. Intenzivně se bojovalo i u doněckého letiště.

ČTĚTE TAKÉ:

Střelba se ozývala i z okolí města Lysyčanska, které v minulých dnech obsadila ukrajinská armáda. V samotném městě stejně jako v sousedním Severodoněcku vojenské jednotky a příslušníci Národní gardy likvidují poslední povstalecké oddíly, uvedla ukrajinská agentura. V Severodoněcku bylo nalezeno několik zbrojních skladů s protitankovými střelami, houfnicemi a velkým množstvím munice.

Podle ukrajinské armády i v noci na středu pokračovalo ostřelování ukrajinského území z Ruska. Armádní analytik Dmytro Tymčuk oznámil, že ruští vojáci pálili na ukrajinské pohraniční posty nejméně dvakrát z baterií Grad.

Kyjev připravuje sankce proti Rusku

Ukrajinská vláda připravuje sankce proti ruským občanům a firmám, které přímo či nepřímo podporují vzbouřené "teroristy", oznámil premiér Jaceňuk. Konkrétní podobu chystaných opatření však zatím neupřesnil.

Vláda podle Jaceňuka sestavila zvláštní výbor, který má do deseti dnů předložit "seznam osobních a sektorových sankcí proti fyzickým a právnickým osobám Ruské federace". Jde o cílené sankce proti jednotlivcům a úředním osobám s ruským pasem i proti společnostem, které "podporují teroristy a separatisty", dodal Jaceňuk.

Potyčka v parlamentu

Středeční zasedání ukrajinského parlamentu bylo mimořádně rušné. Po bouřlivých debatách a občasných potyčkách vyhnali zastupitelé dva své kolegy - šéfa komunistů a poslance bývalé vládní Strany regionů. Ta se v parlamentu po pádu bývalého prezidenta Viktora Janukovyče dostala pod silný tlak a část jejích poslanců přeběhla k bývalé opozici.

Ohrožena je i samotná existence ukrajinské komunistické strany, která Janukovyčův režim podporovala. Část poslanců chce komunisty zákonem zakázat. Prozatím prezident v úterý podepsal dekret, který umožňuje rozpustit komunistický poslanecký klub. Stát se to má už ve čtvrtek.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhořčení poslanců ukrajinského parlamentu vyvolala informace o tom, že šéf komunistů Petro Symonenko údajně poskytl ruským médiím rozhovor, v němž urazil příslušníky ukrajinské armády. Tvrdil prý, že na východě země zabíjejí civilisty, aby mohli prodávat jejich útroby k transplantacím.

Poslanci nacionalistické strany Svoboda žádali, aby Symonenko jednací sál opustil. Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov se odebral k poradě s vedením sněmovny, ale poslanci Svobody už na nic nečekali a Symonenka ze sálu vypudili. Za ním pak demonstrativně odešli i všichni komunisté.

Potyčka v ukrajinském parlamentu kvůli napětí na východě země:

Tento úděl však nestihl jen Symonenka. Následoval ho po chvíli i poslanec Strany regionů Mykola Levčenko, který na úterním jednání obvinil ukrajinskou armádu, že na východě země "střílí do Ukrajinců". Předsedající schůze vypnul Levčenkovi mikrofon a poslanci pak odhlasovali usnesení, jímž mu zakázali přístup do sněmovny na dobu tří schůzí.

Levčenko ale dnes do sněmovny přišel, což v lavicích vládních stran vyvolalo bouři nevole. Poslanec se stal dalším terčem útoků a sál musel spěšně opustit.

Autoři: ,