21. října 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sesuv půdy odřízl francouzské vesničky od světa. Zásoby jim vozil vrtulník, teď napadne sníh

Sesuv půdy odřízl od světa francouzské vesnice Beroulf a Sainte Sabine. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sesuv půdy odřízl od světa francouzské vesnice Beroulf a Sainte Sabine. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Dvě vesničky ve francouzských Alpách, Beroulf a Sainte Sabine, jsou už půl roku odříznuté od světa. Sesuv půdy v dubnu zničil jedinou silnici, která z malých horských usedlostí vedla. Rezidenti tak pokaždé cestou do práce absolvují výšlap po druhé straně svahu, zásoby jim musel přivézt vrtulník. Ten v zimě ale pravděpodobně nebude moct přistát, komplikovanější pro obyvatele bude i cesta horským lesem. Nová silnice přitom do vesnic povede až na jaře.

Přes léto už se dva starousedlíci museli odstěhovat: náročný terén pro sestup do civilizace byl příliš velkou překážkou pro staršího muže a pro doktora po operaci kolene. Dalších 45 obyvatel vesnic Béroulf a Sainte Sabine chodí z práce a do práce se svačinou v batohu po lesní, neosvětlené a „nepraktické“ cestě. Informovala o tom agentura Reuters.

Silnice vedoucí k usedlostem Béroulf a Sainte Sabine.

Silnice vedoucí k usedlostem Béroulf a Sainte Sabine.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

„V našich každodenních životech nemáme jistoty. Přišli jsme o pohodlí a pořád přemýšlíme nad tím, co přijde příště,“ řekla obyvatelka horské vesničky Florence Sebilleová, která se živí malováním pokojů. Musela si například zvyknout na nedostatek čerstvé zeleniny. Nová silnice má přitom do dvou alpských vesnic nedaleko pobřeží vést až na jaře.

Ve středu si obyvatelé najali helikoptéru na dovezení těžších zásob jídla i topiva na zimu. Jakmile totiž napadne sníh, bude komplikované nejen dopravit zásoby vzduchem, ale i po nezpevněných cestách horské vesnice opustit a vrátit se zpátky. Dvě třetiny z tří tisíc eur (asi 78 tisíc korun) za pronájem vrtulníku si zaplatili sami rezidenti, třetinu uhradily místní úřady.

„Teď je ještě dobré počasí, takže to jde. Když prší, musíte být pořád připravení. Pořád přemýšlíte nad tím, jak věci zařídit,“ řekl ředitel místní základní školy Laurent Misset.

Lidovky.cz, zufZuzana Formánková

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?