5. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Setkání mozků‘ na Sicílii. Světové celebrity řešily klima, přiletěly svými tryskáči

Celebrity na jednání tradičně létají svými tryskáči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celebrity na jednání tradičně létají svými tryskáči. | foto: Repro LN

SCIACCA Barack Obama, Mark Zuckerberg, princ Harry či Leonardo DiCaprio. Seznam vlivných zahrnoval hollywoodské hvězdy a boháče z celého světa. Ti všichni se během víkendu účastnili každoroční akce pořádané firmou Google, nazvané „Meeting of the Minds“ (Setkání mozků), známé však spíše jako Google Camp.

Setkání se letos konalo již posedmé v jedné z nejodlehlejších krajin Evropy: účastníci Google Campu jednali v luxusním letovisku Verdura Resort u města Sciacca na jihozápadním pobřeží Sicílie. Zatímco v minulých letech se tam řešila témata jako vzdělání či lidská práva, letos dominovala klimatická změna.

Sami účastníci však k celosvětové ochraně podnebí příliš nepřispěli. Letiště v Palermu, hlavní brána na Sicílii, oznámilo ve dnech konání akce, která končila v neděli, 114 přistání soukromých tryskáčů. Další pozvaní přijeli luxusními motorovými jachtami. 

Letadla, kterými účastníci přicestovali, odhadem vyprodukovala několik set tisíc kilogramů CO2. Nárůst jeho koncentrace v ovzduší je přitom hlavní příčinou globálního oteplování.

Kdo na Sicílii skutečně dorazil, ale není úplně jasné – organizátoři drželi seznam hostů v tajnosti a podle listu Daily Mail museli doložku o mlčenlivosti podepsat všichni zaměstnanci resortu včetně pokojských a ochranky. Totožnost účastníků lze podle magazínu Forbes odhadovat například podle jachet zakotvených v zálivu, případně se některé celebrity „ukážou“ při přesunech po okolí.

Mezi pozvanými byli podle britských médií například britský princ Harry, herci Orlando Bloom a Bradley Cooper či zpěvák Harry Styles. Web marieclaire.com uvádí i Katy Perry či právě Leonarda DiCapria.

S myšlenkou uspořádání akce přišli před lety otcové zakladatelé Googlu, Larry Page a Sergey Brin. Oba by měli být i letos na místě přítomni s tím, že vítají jednotlivě každého z hostů.

Letošní sraz mocných vyjde pořádající firmu, technologického giganta Google, přibližně na 20 milionů dolarů (asi 460 milionů korun) – a to si ještě účastníci platí dopravu na místo sami.

Podle jednoho z loňských hostů Google Campu, který si nepřál být jmenován a jehož cituje časopis Forbes, „jsou dopoledne vyplněna vizionářskými debatami o tom, jak učinit tento svět lepším, zatímco odpoledne se účastníci mohou věnovat relaxaci a vybraným pokrmům a nápojům“.

Celoplanetární dosah témat diskutovaných na Google Campu má odrážet i doprovodný program. Na účastníky totiž čekal, jako každoročně, koncert a slavnostní večeře v nasvětlených kulisách velkolepých ruin starořeckých chrámů v Údolí chrámů u Agrigenta – jde o jeden z nejvýznamnějších archeologických areálů světa. Letos byl hlavní hvězdou britský zpěvák Chris Martin ze skupiny Coldplay, loni koncertoval Sting.

Vít Štěpánek, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
QA ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč