11. ledna 2012 9:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šetříme, EU nás za to musí odměnit, žádá Itálie

Mario Monti  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Monti | foto: Reuters

ŘÍM Italský premiér Mario Monti před schůzkou s německou kancléřkou Angelou Merkelovou varoval před antievropskými náladami v Itálii, pokud jeho vysoce zadlužená země nezíská od Evropské unie za svůj úsporný program nějaké výhody. Například v podobě snížení úrokových sazeb.

Řekl to v rozhovoru pro deník Die Welt, v němž také odmítl samostatný postup Paříže a Berlína při řešení evropských záležitostí.

Monti v interview několikrát zopakoval, že Italové přinesli oběť, když dobrovolně akceptovali radikální škrty prosazované jeho úřednickou vládou.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud Italové nedostanou v dohledné době hmatatelné zisky za svou připravenost k šetření a reformám, vypuknou v Itálii protesty proti Evropě, které se rýsují už dnes. Budou namířeny také proti Německu, které platí za původce netolerance v EU, a proti Evropské centrální bance," míní italský premiér.

Těžká oběť Italů

"Požaduji po Italech těžkou oběť, tu ale po nich mohou vyžadovat, jen pokud se za ni budou rýsovat konkrétní výhody," doplnil Monti a zmínil snížení úrokových sazeb. Pokud se politika EU nezmění, hrozí podle něj, že Itálie skončí v rukou populistů.

Apeninská republika je třetí největší ekonomikou eurozóny, potýká se však s masivním zadlužením ve výši kolem 1,9 bilionu eur (asi 49 bilionů Kč) a růstem úroků ze státních dluhopisů, kvůli němuž jí hrozí snížení úvěrového ratingu. Montiho vláda ve snaze zabránit hospodářskému kolapsu země a uklidnění investorů prosadila v parlamentu soubor úsporných opatření ve výši 30 miliard eur (774 miliard Kč) a chystá další kroky na podporu hospodářského růstu.

O nich chce Monti hovořit i při dnešní schůzce s Merkelovou v Berlíně, která se má týkat také krize v eurozóně. Oba politici se přitom liší v názoru na její řešení. Uznávaný ekonom a bývalý eurokomisař je oproti německé kancléřce zastáncem většího zapojení Evropské centrální banky a společných evropských dluhopisů, takzvaných eurobondů. Je tak blíže pozici Paříže než Berlína.

V rozhovoru pro Die Welt sice ocenil přínos spolupráce obou nejsilnějších unijních ekonomik pro rozvoj EU, současně ale kritizoval samostatnou politiku kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho při řešení evropských záležitostí. "Oba by udělali těžkou chybu, pokud by si mysleli, že mohou vládnout EU sami. Evropa má mnoho center a Itálie je jedním z nich," zdůraznil Monti, který se s Merkelovou a Sarkozym setká 20. ledna v Římě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!