Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záplavová vlna se valí na sever Německa. Budapešť si oddychla

Letecký snímek rozlitého Dunaje asi 45 kilometrů západně od Budapešti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký snímek rozlitého Dunaje asi 45 kilometrů západně od Budapešti. | foto: Reuters

BERLÍN Povodňová vlna na Labi cestou na sever vytváří nové rekordy ve výšce hladiny. V Magdeburku se 7, 46 metry padlo historické maximum a situace je v této metropoli spolkové země Sasko-Anhaltsko napjatá. Řeka zatím klesla o zhruba 20 centimetrů a klesá i hladina Dunaje v Budapešti. Evropský veletok tam v neděli kulminoval na 8,9 metrech.

Hráz v obci Fischbeck se protrhla kolem půlnoci a průrva je asi padesát metrů široká. V oblasti bylo evakuováno deset vesnic. Kvůli poškozené hrázi je v pohotovosti sousední Braniborsko, kde nedaleko zemské hranice asi 450 hasičů a dobrovolníků zahájilo stavbu nouzového valu. Úřady touto provizorní hrází chtějí zabránit, aby vodní masa pronikla do řeky Havoly (Havel).

Braniborské vodočty nadále hlásí stoupající hladinu Labe. Ve městě Wittenberge řeka v neděli večer dosáhla 785 centimetrů, což je historickým maximem. Vodohospodáři předpokládají, že by mohla padnout hranice osmi metrů a v úterý až 8,2 metru. Při ničivých záplavách v roce 2002 dosáhl vodočet ve Wittenberge na značku 734 centimetrů.

Na kulminaci Labe stále ještě čeká Dolní Sasko. V obci Schnackenburg a ve městě Hitzacker v neděli padly rekordní stavy hladiny. Na záplavu se připravuje severoněmecké Šlesvicko-Holštýnsko. V Hohnstorfu vodohospodáři očekávají ve čtvrtek hladinu na 10,15 metru. Doposud nejvyšší zaznamenaný stav vody zde byl 9,88 metru.

Na jihu Německa byla po poklesu hladiny obnovena nákladní říční doprava na Rýně, oznámila agentura Reuters s odvoláním na správu rýnského povodí. Po vytrvalých deštích byla minulý týden rýnská lodní přeprava zastavena kvůli vysokým stavům vody. Lodě se dnes na horní tok Rýna znovu vrátily, funguje i lodní doprava ve směru do Švýcarska.

Maďarský parlament je mimo nebezpečí
Po dosažení nedělního maxima ve výši 8,9 metru začal Dunaj v maďarském hlavním městě Budapešti klesat. Protože hladina klesá jen pomalu, byl stav ohrožení prodloužen. Evakuováno bylo ve městě asi 1500 lidí, 6800 domácností je bez elektřiny a pitné vody. 

Záchranáři se podle agentury MTI soustřeďují na ochranu nízko položeného Markétina ostrova a na kontrolu hrází. Centrum včetně budovy parlamentu a obchodních čtvrtí záplavy nepostihly.

Hlavní záplavová vlna se nyní přesouvá na jih od Budapešti, kde je podle premiéra Viktora Orbána protipovodňový systém stabilní. Za nejohroženější místa předseda vlády v rozhovoru s novináři označil přehradu Tass asi 50 kilometrů jižně od metropole, ves Kisapostag a most v Dunaföldváru. Na jihu země jsou v nebezpečí hlavně obce Baja a Báta. Oběti na životech si v Maďarsku zatím povodeň nevyžádala.

Kajakem ulicemi města Nagymaros asi 50 kilometrů severně od maďarské metropole.

Kajakem ulicemi města Nagymaros asi 50 kilometrů severně od maďarské metropole.

Na záplavy se připravují další oblasti na dolním toku Dunaje. V chorvatském Vukovaru vrcholí přípravy na povodňovou vlnu, která by měla dorazit během příštích dvou dnů. Voda ve městě dosahuje výše 7,5 metru, dosavadní rekord 7,7 metru z roku 1965 by mohl být překonán koncem týdne.

Už v neděli byla zakázána veškerá lodní doprava na chorvatském toku Dunaje, ke stavbě protipovodňových hrází bylo povoláno zatím asi sto příslušníků armády.,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...