8. ledna 2019 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sever Německa očekával silnou bouři, v Aténách sněžilo, v Bavorsku zavřeli školy

Rakousko a Bavorsko se potýká s přívaly sněhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakousko a Bavorsko se potýká s přívaly sněhu. | foto: Reuters

VÍDEŇ/BERLÍN/ATÉNY Sever Německa očekával v úterý silné bouře, ve východní spolkové zemi Sasko sousedící s Českou republikou mělo hustě sněžit. V rakouských Alpách mezitím i nadále platí vysoké lavinové nebezpečí, i když v alpské republice i na jihu Německa si v úterý má dát sněžení podle agentury DPA krátkou pauzu.

Se sněhem se potýká Řecko, kde bylo nutné uzavřít několik silnic včetně dálnice mezi Aténami a Soluní.

Bavorsko a Rakousko podle agentury vyhlíží s obavami příští dny, zatímco části německého pobřeží Severního moře a Hamburk v úterý odpoledne mají podle meteorologů počítat s přílivovými vlnami způsobenými tlakovou níží Benjamin. Například v Hamburku má vpodvečer vrchol přílivu přesáhnout průměr o dva metry, varoval Spolkový úřad pro námořní dopravu a hydrografii.

Starověkou Akropoli v Aténách pocukroval sníh.

Starověkou Akropoli v Aténách pocukroval sníh.

Diův chrám v Aténách pokryla malá vrstva sněhu.

Diův chrám v Aténách pokryla malá vrstva sněhu.

Na nejdůležitějším nizozemském letišti Amsterodam Schiphol zrušila společnost KLM preventivně kolem 160 letů.

Lidem na jihu Bavorska a v Rakousku zima po jednom ze sněhově nejvydatnějších víkendů posledních let podle agentury DPA dopřála pauzu k nadechnutí. Zato například Sasko očekávalo silné sněžení. Během 48 hodin by mohlo ve vyšších polohách napadnout 40 až 60 centimetrů sněhu, ale sněžit mělo i v nížině.

Nejpozději v noci na středu však má sněžení na jihu Bavorska opět zesílit. Na mnoha místech regionu mají školáci celý týden volno. S další sněhovou nadílkou musí v příštích dnech počítat v Německu kromě Krušných hor také pohoří Černý les na jihozápadě země či Bavorský les a Šumava.

Rakousko a Bavorsko se potýká s přívaly sněhu.
Muž si fotí selfie u polského zimního střediska Szczyrk ve Slezských Beskydech.

Zatímco na některých místech jižního Bavorska bylo sníženo lavinové nebezpečí ze čtvrtého stupně na třetí, v Rakousku obavy z lavin dál sílí. Do čtvrtka má v tamních velehorách napadnout další metr sněhu a i v nižších polohách se počítá s 30 až 80 centimetry. „Nebezpečí, že stromy pod tíhou sněhu a bouře popadají na silnice, elektrické vedení a železniční tratě, den ode dne roste,“ řekl mluvčí rakouského meteorologického institutu ZAMG.

Sněžení dnes ochromilo dopravu v řadě regionů centrálního a jižního Řecka. I na aténské Akropoli byla dnes ráno tenká vrstva sněhu, který však brzy roztál.

Nejdůležitější severo-jižní dálnici mezi Aténami a Soluní musela policie kvůli zledovatělé vozovce na dvou místech uzavřít. Většina škol země zůstala podle agentury DPA uzavřena a města otevřela vytopené místnosti pro bezdomovce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz