Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sever proti Jihu. USA si připomínají výročí krvavé bitvy u Gettysburgu

Svět

  14:57
WASHINGTON/PRAHA - Kdysi nevýznamné městečko Gettysburg v Pensylvánii je dnes posvátnou půdou americké historie. Před 150 lety, 1. července 1863, zde vypukla třídenní bitva mezi armádami Severu a Jihu. Američané si ji v těchto dnech připomínají.

Bitva u Gettysburgu, rozhodující střetnutí americké občanské války, dodnes fascinuje nejen historiky. foto: ČTK

Bitva u Gettysburgu, rozhodující střetnutí americké občanské války, dodnes fascinuje nejen historiky. Spojené státy si v těchto dnech připomínají výročí 150. výročí krvavé řeže.

Nadšenci jako obvykle připravili řadu vzpomínkových akcí. Nebude chybět ani řada rekonstrukcí jednotlivých epizod bitvy, která si dohromady vyžádala přes padesát tisíc obětí: mrtvých, zraněných či nezvěstných.

Nadšenci jako obvykle připravili řadu vzpomínkových akcí.

Psal se 1. červenec roku 1863, občanská válka byla v plném proudu. U pensylvánského městečka Gettysburg začalo třídenní střetnutí, které nakonec přineslo porážku jižanské Konfederace pod vedením generála Roberta Edwarda Lee. Na obou stranách proti sobě stála mohutná vojska. Lee měl na povel asi sedmdesát tisíc mužů, zatímco na unijní straně bylo asi 90 000 modrokabátníků.

Gettysburg patří mezi ty bitvy, jejichž odkaz žije dál. Do dějin vstoupila třeba vzpomínková akce z roku 1938, kdy si 75. výročí bitvy připomínali její poslední žijící účastníci. Tehdy se jich sešlo přibližně 25 a všem přítomným veteránům bylo v průměru 94 let. V podstatě naposledy si tak mohli potřást rukama na znamení smíru. V roce 1963 zase 100. výročí zapadlo do období, kdy Spojené státy procházely sociálními a společenskými reformami. "Před sto lety byli osvobozeni otroci," řekl tehdejší viceprezident Lyndon Johnson. "O sto let později černoši stále zůstávají v zajetí barvy jejich kůže," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednou z příčin vzniku občanské války byla snaha o odstranění otroctví v jižanských státech. Až teprve v roce 1964 byla schválena legislativa, která se v moderním slova smyslu snažila odstranit rasovou diskriminaci. Letošní 150. výročí bude z tohoto pohledu trochu obyčejnější, přesto si zaslouží pozornost. "Po desetiletí sem lidé přicházeli kvůli armádám a střelnému prachu. Nyní se chtějí dozvědět o civilistech a o tom, co během bitvy prožili," uvedl Carl Whitehill, člen organizačního týmu.

Celkem 400 vzpomínkových akcí

Celkem se během následujících dní uskuteční asi 400 akcí: přednášek, výstav či různých prohlídek. Připomínat se bude i role několika tisíc černochů bojujících na straně Severu. Rekonstrukcí se však moc Afroameričanů nezúčastní. "Je nás tu pět nebo šest. Většina představuje civilisty," popsal jednu z akcí Marvin Greer.

Nynější připomínka bitvy bude mimořádně rozsáhlá. Přijet má několik set tisíc návštěvníků. Novinkou je i to, že vznikla řada aplikací pro mobilní telefony, které mají pomoci návštěvníkům se na místě orientovat. Jedním z vrcholů bude podle pietní připomínka takzvané Pickettovy zteče, neúspěšnému a draze na životech zaplacenému jižanskému manévru proti chráněným seveřanským pozicím na hřebenu Cemetery Ridge.

Autor: