Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severní a Jižní Korea sestaví společný olympijský tým

Svět

  18:49
SOUL - Sportovci Jižní Koreje a komunistické KLDR budou příští rok na Asijských hrách a na olympijských hrách v Pekingu 2008 startovat v jednom týmu. Na způsobu sestavení týmu i tréninku se zástupci obou zemí dohodnou začátkem prosince.

Olympijské kruhy. foto: Reprofoto

"Diskutovali jsme o tom od té doby, co jsme společně vystupovali při slavnostních zahájeních šesti mezinárodních sportovních akcí," řekl Pek Song-il, mluvčí jihokorejského olympijského výboru. "Naše vztahy se vyvíjely, takže uzrála doba k této dohodě," dodal.

Zástupci obou Korejí se znovu setkali v průběhu Východoasijských her, které se konají v Makau. Dohodli se, že zahájí 7. prosince ve městě Kaesong blízko demilitarizované zóny finální rozhovory o tom, jakým způsobem se budou týmy skládat a trénovat.

Korea je rozdělena na severní a jižní část od roku 1945 a v padesátých letech se mezi oběma stranami rozhořel válečný konflikt. Prvními pokusy opět spojit alespoň sportovce z obou zemí na Korejském poloostrově byla v minulém desetiletí společná mužstva stolních tenistů a fotbalistů, ale tyto experimenty neměly dlouhého trvání.

Po oteplení vzájemných vztahů nastupovali korejští sportovci společně při slavnostních ceremoniálech olympijských her v Sydney a v Aténách, startovali však odděleně.

Autor:

Mohlo by vás zajímat