8. května 2007 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Irsko má vládu protestantů a katolíků

Šéf Demokratické unionistické strany Ian Paisley se státním sekretářem Peterem Hainem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Demokratické unionistické strany Ian Paisley se státním sekretářem Peterem Hainem. | foto: AFP

BELFAST V Severním Irsku vznikla po devíti letech nová společná vláda protestantů a katolíků. Prvním ministrem (premiérem) se stal jedenaosmdesátiletý šéf protestantů Ian Paisley, jeho náměstkem (vicepremiér) byl jmenován katolík Martin McGuinness z vedení Sinn Fein.

Vznik vlády je naplněním březnové dohody mezi protestantskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP) a katolickou Sinn Fein. Po téměř pěti letech také funguje severoirský parlament. Dododa obou znesvářených stran umožnila návrat k duchu tzv. velikonoční dohody z roku 1998.

Paisley, tetitý odpůrce jakékoli dohody se Sinn Fein a McGuinness, bývalý předák Irské republikánské armády, při slavnostním obřadu slíbili, že budou "sloužit všemu lidu Severního Irska stejnou měrou" a "prosazovat zájmy všech společenství pro sdílenou budoucnost".

Paisley a McGuinness sestaví desetičlennou vládu, která bude řídit místní záležitosti. Kontrolu nad obranou, zahraniční politikou i některými dalšími záležitostmi zůstane vládě v Londýně.

Podle výsledků březnových severoirských regionálních voleb obsadí DUP v kabinetu čtyři ministerská křesla, Sinn Féin má vyslat tři ministry. Ve vládě jsou zastoupeni ještě umírnění protestanti z Ulsterské unionistické strany (UUP), kteří obsadí dva resorty a umírnění katolíci ze Sociálnědemokratické a labouristické strany (SLDP) s jedním ministrem.

Několik minut před obřadem policisté před parlamentem ve Stormontu rozehnali desítky demonstrantů. Důvod jejich protestu zatím není znám.

Lidovky.cz, ČTK