Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

Vojáci hlídkují na hranicích mezi Severní a Jižní Koreou. (23. dubna 2024) foto: AP

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili hranici s Jižní Koreou, která reagovala varovnými výstřely. S odvoláním na jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS) o tom v noci na pátek informovala agentura Jonhap, podle níž jde o třetí podobný incident tento měsíc.
  6:33

Vojáci severokorejské diktatury se po varovných výstřelech vrátili na svou stranu hranice. Podle velení jihokorejské armády se zřejmě jednalo o náhodný incident. Brzy obnovili svou práci a pokračovali v ní až do noci, uvedl představitel JCS.

Dvě až tři desítky vojáků KLDR překročily na jiných místech hranici už 18. a 9. června, připomněl Jonhap. Také v obou předchozích případech tak podle Společného sboru náčelníků štábů Severokorejci učinili zřejmě neúmyslně. I v dřívějších případech Jižní Korea reagovala varovnými výstřely a vojáci KLDR se poté stáhli na svou stranu hranice.

Podle Soulu Severní Korea zvyšuje stavební činnost v pohraničních oblastech na frontě, instaluje například protitankové překážky, zpevňuje silnice a pokládá miny.

Cílem severokorejských aktivit v oblasti hranic je pravděpodobně ztížit severokorejským civilistům nebo vojákům útěk na jih, vedení v Pchjongjangu se tak snaží posílit kontrolu nad svým obyvatelstvem, uvedl už dříve štáb jihokorejské armády.

Při jiném dřívějším incidentu v demarkační zóně zaznamenala severokorejská armáda několik ztrát kvůli výbuchu min, uvedla v úterý jihokorejská armáda.

Hranici mezi KLDR a Jižní Koreou tvoří čtyři kilometry široké demilitarizované pásmo, které dělí na dvě stejně široké části demarkační linie. Oba státy jsou oficiálně stále ve válečném stavu, jelikož válku v letech 1950 až 1953 ukončilo jen příměří.

Autoři: ,