Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Severní Korea odpálila další balistickou raketu. Mířila směrem nad Japonské moře

Jihokorejci sledují ilustrační záběry raketového testu svého severního souseda (14. března 2023) foto: ČTK

Severní Korea odpálila další balistickou raketu směrem nad Japonské moře. Podle jihokorejské armády mělo jít o raketu krátkého doletu. Komunistická země v posledních týdnech rakety testuje opakovaně. Ve čtvrtek odpálila dokonce mezikontinentální balistickou raketu
  7:56

Raketu Pchjongjang podle jihokorejské armády odpálil v 11:05 místního času (3:05 SEČ). Vystoupala do výšky 50 kilometrů a uletěla zhruba 800 kilometrů, než spadla do moře, které leží mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

Soul test rakety označil za jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN, Tokio vyjádřilo důrazný protest.

KLDR v týdnu uvedla, že odpalování raket je „reakcí na ohrožení severokorejské bezpečnosti“. Za to země považuje společné americko-jihokorejské cvičení, které podle ní může situaci vyhrotit až do „nepředvídatelné krize“.

Rozsáhlé vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje, které oba spojenecké státy zdůvodňují nutností reagovat na nebezpečí ze strany KLDR, začalo v noci na pondělí a bude trvat do 23. března.

Loni Severní Korea odpálila rekordní počet více než 70 raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat