Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj s covidem Severní Korea zvládá, tvrdí země. Lidí s příznaky je už přes dva miliony

Covid 19

  6:47
Severní Korea v pátek oznámila, že dosahuje dobrých výsledků v boji proti první potvrzené epidemii nemoci covid-19 v zemi. Přestože země hlásí úspěch ve zvládání epidemie koronaviru, počet lidí s příznaky horečky navzdory tomuto prohlášení překročil dva miliony. I přes šíření nákazy Pchjongjang uvedl, že pokračují zemědělské práce a práce v továrnách. Chystá se i státní pohřeb bývalého generála.

Podle státní agentury KCNA přibylo za poslední den 263 370 dalších lidí s příznaky horečky, čímž celkový počet těchto případů dosáhl 2,24 milionu. Na 65 lidí se symptomy zemřelo, z toho dva v posledních 24 hodinách. KCNA neuvedla, kolik lidí bylo pozitivně testováno na koronavirus.

Severní Korea však oznámila, že zemědělské práce nadále pokračují. Fungují i továrny a počítá se také se státním pohřbem bývalého generála. „I v situaci maximální prevence mimořádné epidemie je v klíčových průmyslových odvětvích zachována normální výroba a rozsáhlé stavební projekty probíhají bez přerušení,“ uvedla KCNA s tím, že navzdory „protiepidemické válce jsou stabilně hlášeny dobré výsledky“.

Rostoucí počet případů a nedostatek zdravotnických prostředků a vakcín vedl agenturu OSN pro lidská práva k tomu, aby varovala před možnými „ničivými“ důsledky epidemie pro 25 milionů obyvatel Severní Koreje. Představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) se navíc obávají, že nekontrolované šíření nákazy by mohlo vést ke vzniku nových smrtelnějších variant koronaviru.

Severokorejské zdravotnictví podle mezinárodních srovnání patří k těm nejhorším na světě. Trpí nedostatkem léčiv, zdravotnického materiálu či přístrojů. KLDR již dříve odmítla vakcíny proti covidu-19 ze zahraničí. Místo toho uvádí, že epidemie viru v zemi nabírá „příznivý obrat“.

Podle jihokorejských úřadů je však obtížné vyvozovat jakékoliv závěry, neboť není jasné, jak Severní Korea počítá lidi s horečkou a pacienty s covidem-19.

14. května 2022

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat