Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severní Korea dál vylepšuje svůj jaderný program, odhalují satelitní snímky

Svět

  8:44
Washington - Z nových satelitních snímků vyplývá, že Severní Korea nezastavila práci na svém jaderném programu. Podle americko-korejského výzkumného institutu 38 North udělali Severokorejci v jaderném komplexu Jongbon zásadní vylepšení, uvedla americká stanice CNN.

Satelitní snímek ukazující inovace v severokorejském jaderném centru v Jongbonu. foto: AIRBUS DEFENCE & SPACE/38 NORTH

Týden staré fotky ukazují, že Severokorejci vylepšili reaktor na výrobu plutonia a postavili několik podpůrných zařízení. Tyto změny byly v chodu již dlouho předtím, než se severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump setkali v Singapuru.

Úspěchem je už to, že se Trump s Kimem sešli, říká odborník

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že informaci nemůže potvrdit, ale že situaci bedlivě sleduje. „Pokračující práce na zařízení v Jongbonu by neměla být dávána do souvislosti se severokorejským závazkem k denuklearizaci,“ uvedl institut 38 North v průvodní zprávě k analýze, která obsahuje i osm satelitních snímků, které dokládají, že práce pokračují.

„Žádná změna (v činnosti Severní Koreje) toho ve skutečnosti říká docela hodně. Na tomto stanovišti je stále vyráběno plutonium pro Severní Koreu,“ uvedl profesor Jeffrey Lewis z Middleburyského institutu mezinárodních studií.

Spojené státy dostaly od Kima všechno, co chtěly, říká Trump

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea je Severní Korea stále jadernou hrozbou. „Věřím, že tím mínil, že jsme dosáhli zmírnění hrozby,“ uvedl Pompeo. „A nemyslím si, že v tomto ohledu panují nějaké pochybnosti. Snížili jsme úroveň napětí,“ dodal pro CNN Pompeo.

V dohodě, kterou podepsal Trump s Kimem v Singapuru, se Severní Korea zavázala k „práci směřující ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova“. Kritici namítají, že k něčemu podobnému se Severní Korea zavázala už několikrát a bezvýsledně.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat