Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severní Korea dál vylepšuje svůj jaderný program, odhalují satelitní snímky

Svět

  8:44
Washington - Z nových satelitních snímků vyplývá, že Severní Korea nezastavila práci na svém jaderném programu. Podle americko-korejského výzkumného institutu 38 North udělali Severokorejci v jaderném komplexu Jongbon zásadní vylepšení, uvedla americká stanice CNN.

Satelitní snímek ukazující inovace v severokorejském jaderném centru v Jongbonu. foto: AIRBUS DEFENCE & SPACE/38 NORTH

Týden staré fotky ukazují, že Severokorejci vylepšili reaktor na výrobu plutonia a postavili několik podpůrných zařízení. Tyto změny byly v chodu již dlouho předtím, než se severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump setkali v Singapuru.

Úspěchem je už to, že se Trump s Kimem sešli, říká odborník

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že informaci nemůže potvrdit, ale že situaci bedlivě sleduje. „Pokračující práce na zařízení v Jongbonu by neměla být dávána do souvislosti se severokorejským závazkem k denuklearizaci,“ uvedl institut 38 North v průvodní zprávě k analýze, která obsahuje i osm satelitních snímků, které dokládají, že práce pokračují.

„Žádná změna (v činnosti Severní Koreje) toho ve skutečnosti říká docela hodně. Na tomto stanovišti je stále vyráběno plutonium pro Severní Koreu,“ uvedl profesor Jeffrey Lewis z Middleburyského institutu mezinárodních studií.

Spojené státy dostaly od Kima všechno, co chtěly, říká Trump

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea je Severní Korea stále jadernou hrozbou. „Věřím, že tím mínil, že jsme dosáhli zmírnění hrozby,“ uvedl Pompeo. „A nemyslím si, že v tomto ohledu panují nějaké pochybnosti. Snížili jsme úroveň napětí,“ dodal pro CNN Pompeo.

V dohodě, kterou podepsal Trump s Kimem v Singapuru, se Severní Korea zavázala k „práci směřující ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova“. Kritici namítají, že k něčemu podobnému se Severní Korea zavázala už několikrát a bezvýsledně.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat